Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nepravdy na českém Facebooku začne hledat i Demagog.cz. Může zasáhnout, i když (cizí) lži šíří politik

Facebook. Ilustrační foto: ČTK
Facebook. Ilustrační foto: ČTK

Nepravdivé informace, které se šíří na sociálních sítích, by mohly být pod větší kontrolou. Vyvracením hoaxů a různých manipulací na Facebooku se začne zabývat projekt Demagog.cz. Doplní tak agenturu AFP, která na nejpopulárnější sociální síti v Česku vyhledává nepravdy od začátku roku.

Facebook v tomto týdnu informoval, že se mezi spolupracující organizace zařadí také český factcheckingový projekt Demagog.cz. Jako první o tom informoval server CzechCrunch. V praxi by to mělo vypadat tak, že lidé z Demagog.cz budou ověřovat informace, které se šíří na sociální síti, a pokud vyhodnotí, že se jedná o nepravdivou zprávu, označí ji a popíšou, v čem je nepravdivá.

Podle koordinátora projektu Petra Gongaly se informace, které Demagog.cz vyhodnotí jako nepravdivé, mohou méně šířit. „U vysloveně nepravdivého obsahu a hoaxů se může omezit zobrazování pro uživatele. U částečně nepravdivých věcí, zavádějících titulků a podobně by se mělo uživateli při sdílení zobrazit varování a odkaz na vysvětlující článek u nás na webu,“ popisuje pro Deník N Gongala.

O jak rozšířenou službu nakonec půjde, se teprve ukáže. Dohoda mezi technologickým gigantem a factcheckingovým projektem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Sociální sítě

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější