Deník N

Notes: Ústavní pasti české demokracie, hongkongská cesta do tmy a empatické krocení krize

Ilustrační foto: Deník N
Ilustrační foto: Deník N

S trochou nadsázky by se dalo říct, že dnes to byl v Deníku N samý paragraf. Netřeba se ale obávat, nejde o suchopárné čtení ani běžné soudničky. Zjistili jsme, jaké pasti na českou demokracii číhají v jejím ústavním systému, jak to má s dodržováním zákonů Pražské arcibiskupství a co se začne dít, když chce někdo prodávat kalendáře či hrníčky s Hitlerem a podobnými zločinci.

Z dnešních zpráv, analýz a komentářů vybíral Libor Stejskal

Co ohrožuje naši demokracii. Česká společnost má tendenci mnohdy dlouze rozebírat každý žvást, který pronese nějaký populista či obdivovatel autoritativních pořádků, ale že se v našem ústavním systému skrývá řada nedomyšleností, jež naši demokracii ohrožují daleko více, často bohorovně přehlížíme. O nikomu se nezodpovídajícím mocenském centru na Hradě, různých vládních zmocněncích či okleštěném zákonu, který nebrání zpolitizování státní služby, píše politolog Jiří Pehe.

Císaři, co je císařovo. Pražské arcibiskupství zřejmě dospělo k závěru, že se na něj světské zákony nevztahují. A protože nesouhlasí s jedním předběžným opatřením městského soudu v Praze, rozhodlo se jej jednoduše ignorovat. Jde o komplikovaný spor kolem stříbrného sousoší svatého Vojtěcha a dvou dalších světců, umístěného před dvěma lety do katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Dědicové autorky návrhu tvrdí, že k němu církev nemá autorské právo, a tudíž v katedrále být nesmí. Arcibiskupství je přesvědčeno o opaku. Spor sleduje kolega Prokop Vodrážka.

Hitler za všechny peníze. Nakladatelství Naše vojsko sice podle policie žádný zákon neporušuje (protože si prý chce jen nahrabat), ale jeho nástěnné kalendáře, trika či hrníčky s portréty pohlavárů nacistické třetí říše, které prodává zájemcům, vzbudily vcelku pochopitelné pozdvižení. Stát i hlavní město následně dospěly k názoru, že by mu neměly pronajímat sklad ani prostory, kde má prodejnu, a několik politiků se chystá navrhnout zákon, který by vydělávání na válečných zločincích zakázal. Více o tom v textu Báry Janákové a Jana Wirnitzera.

Hongkongská cesta do tmy. „Být zmizen“, smutně proslulý termín z pevninské Číny. Po protestech proti pekingské vládě jsou teď už i v Hongkongu nacházena „neidentifikovatelná“ těla a policie ty případy uzavírá jako „sebevražda, žádné podezření“. „Mizí“ čím dál víc zatčených protestujících, říká jeden z těch, kteří vycházejí do ulic, aby bojovali za svobodu. O strachu obyvatel tohoto kdysi svobodného města, jemuž se čínští komunisté rozhodli definitivně utáhnout šrouby, s ním mluvila Magdalena Slezáková.

Bruselské stěhování zrušeno. Česko nakonec vzdalo nákup nového reprezentativního sídla pro české diplomaty a unijní experty v Bruselu, které si chtělo pořídit před svým nadcházejícím předsednictvím v Evropské unii. A jak zjistila naše spolupracovnice Tereza Šídlová, zřejmě za to může koronavirus.

Silou, nebo porozuměním? Na krize a zejména jejich důsledky se dá jít nejméně dvěma způsoby. Tvrdě, nekompromisně a bez zbytečných řečí, jak to předvádějí někteří lídři, kteří mají za to, že se dá každý problém „umlátit“. A pak ti, kdo se snaží vcítit do problémů druhých, přemýšlejí o tom, co jejich rozhodnutí přinese ostatním a nakolik kontraproduktivní je cokoliv lidem vnucovat za každou cenu. Mezi těmi druhými je poměrně dost žen, všimla si naše spolupracovnice Kateřina Kňapová.

Vrcholový sport, nebo studium? A proč „nebo“. Až třetina hráčů v kanadsko-americké NHL prošla univerzitním hokejem. Skloubit vrcholový sport a studium u nás je ale daleko náročnější než třeba v Americe či Velké Británii. „Přišlo mi, že jsem první sportovec, který chce studovat vysokou školu. Vyučující mi pořád říkali, abych si vybral, jestli chci studovat, nebo sportovat,“ líčí například prvoligový záložník pražské Slavie Lukáš Provod. O studijních zkušenostech si s vrcholnými sportovci povídal David Janeczek.

Co si mimo jiné zítra přečtete v Deníku N

  • Po devíti letech mají znovu začít americké pilotované kosmické lety
  • Česká inspirace: Příběh oživované továrny v Kyjově u Krásné Lípy
  • Empatie vlády i prezidenta byla v současné krizi minimální, říká ústavní právník Kysela
  • Na Slovensku se prosazují konzervativci. Kritici se bojí o práva žen i menšin
  • Komentář: Společně ještě neznamená poslušně
  • Jaký je nejnáročnější román Kazua Ishigura Neutěšenci z roku 1995?
  • Česko-čínský hokejový projekt bude pokračovat v juniorské lize

Co dál stojí za povšimnutí

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové), obžalovaný z přijetí úplatku, byl zproštěn obžaloby z korupce. Kauza se týkala projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany za téměř sto milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace.

Největší jihoamerické aerolinky vstoupily do ochrany před věřiteli, akcionáři jim poslali téměř miliardu dolarů na přežití, oznámila CNN.

Černá hora je prvním evropským státem, kde není v současné době zaznamenán žádný případ covid-19, tvrdí chorvatský server Croatiaweek.

Při stavbě nového letiště v Mexiku byly nalezeny kosterní pozůstatky zhruba šedesáti mamutů, informovaly New York Times.

A nakonec

Nejen v České republice se při vystoupení předsedy vlády občas spustí zemětřesení. Seismické záchvěvy se objevily i v okamžiku, kdy novozélandská televize zpovídala na dálku tamní premiérku. Ta chvění půdy okomentovala v přímém přenosu.

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější