Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Supersídlo v Bruselu nebude. Nákup budovy pro české úředníky zastavila koronavirová krize

Česká a evropské vlajky před budovou Evropské komise v Bruselu. Foto: ČTK
Česká a evropské vlajky před budovou Evropské komise v Bruselu. Foto: ČTK

Kvůli blížícímu se předsednictví EU, které připadne na Česko v roce 2022, chtěl stát koupit kancelářskou budovu v centru Bruselu. Z nákupu objektu, kde se mělo usadit hned několik českých institucí, ale na poslední chvíli sešlo.

Šestipatrový kancelářský dům na dobré bruselské adrese Rue de Tréves – mimo jiné jen pár kroků od Evropského parlamentu – si byl loni na jaře osobně obhlédnout premiér Andrej Babiš. Podle svědků se mu sice budova zdála trochu velká, ale i tak se její koupě ještě na přelomu roku dostala do vize rozvoje Česka – Národního investičního plánu. Rozpočet měl být velkorysý – zatímco ČTK loni informovala o ceně zhruba 25 milionů eur (tehdy 642 milionů korun), vládní plán počítal s investicí 723 milionů korun.

O pár měsíců později je ale všechno jinak. Projekt nového reprezentativního sídla pro české diplomaty a unijní experty v Bruselu teď podle zjištění Deníku N padl. Údajně kvůli koronavirové krizi.

Česká diplomacie tak nyní musí takřka na poslední chvíli hledat nové prostory pro bezmála šedesát úředníků, které potřebuje nabrat a usadit v unijní metropoli kvůli řízení sedmadvacítky v roce 2022.

Za vším hledej koronavirus

„Do nákupu nové budovy v Bruselu promluvila

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější