Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vyhodit někoho z partaje není vůbec lehké. AfD to riskla. Teď jí hrozí rozkol

Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Od jejího vzniku v roce 2013 předpovídají komentátoři a političtí konkurenti Alternativě pro Německo (AfD) rozkol a rozpad. Strana pravicových populistů se zatím se všemi otřesy vyrovnala velmi dobře a z krizí vyšla posílená. Teď to v ní opět vře a schyluje se k velkému poměřování sil, píše v seriálu Ausgerechnet Německo náš berlínský zpravodaj Pavel Polák. Věnuje se i budoucnosti německého exportu a tomu, že fotbalisté Bundesligy už na hřišti nesmějí plivat.

Byla to zpráva, která rozčeřila německé politické vody. Vedení pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) zrušilo koncem minulého týdne členství šéfovi braniborského zemské organizace Andreasu Kalbitzovi.

V roce 2013, kdy do AfD vstupoval, Kalbitz zamlčel svoje členství v neonacistické organizaci Heimattreue Deutscher Jugend, která je od roku 2009 zakázaná.

Lídři úspěšných kandidátek Alternativy pro Německo (AfD) Andreas Kalbitz ze Saska a Jörg Urban z Braniborska. Společná tisková konference v Berlíně 2. 9. 2019. Foto: Annegret Hilseová, Reuters

O Kalbitzovi se už leccos vědělo předtím. Třeba že se v roce 2007 zúčastnil v Aténách neonacistické demonstrace. Přesto se svou braniborskou AfD dosáhl v loňských zemských volbách výborného výsledku 23,5 procenta. Tím se strana stala druhou nejsilnější v této zemi.

Na začátku letošního roku prohlásil šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang, že Andreas Kalbitz

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější