Kulturní válka o Koněva. Filip hraje o své zvolení, KSČM zachrání jen zázrak, tvrdí politolog

Výrazné mediální přitvrzení šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, když napadl československé legionáře nebo ministra zahraničí, je podle politologa Stanislava Balíka hrou před stranickým sjezdem. Nové voliče však podle něj může přilákat jen stěží. Kvůli zmínce o legionářích Filipa opatrně kritizuje jeden z jeho možných protikandidátů.
Českou společnost v posledních měsících dominantně zaměstnávají otázky spojené s pandemií koronaviru. Řeší se zdravotní rizika, ekonomické potíže i to, jak se promění svět. Během nouzového stavu ale politikou hýbala také kauza pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který stál v Praze 6.
Původně lokální problém přerostl do diplomatického konfliktu mezi Českou republikou a Ruskem. Radnice totiž sochu v dubnu odvezla a uschovala v muzeu, což vyvolalo během 75. výročí konce druhé světové války vášnivé debaty zejména mezi odpůrci tohoto kroku v čele s českými komunisty, kteří historicky nikdy neměli k Moskvě příliš daleko.
Právě představitelé KSČM v posledních týdnech pomyslně vylezli na barikády a bojují „proti přepisování historie a rusofobním náladám“. Jedním z posledních dílů tohoto tažení byla prohlášení předsedy strany Vojtěcha Filipa pro ruský armádní web Rudá hvězda, kde mimo jiné zpochybnil památku československých legionářů.
Podle politologa Stanislava Balíka se komunisté pokoušejí z tématu něco vytěžit. „Jde zřejmě o projev kulturní války, na jejíž vlně se KSČM snaží vézt. Dlouhou dobu neměla přímé impulzy, aby to nevypadalo, že taková témata sama nastoluje. V současnosti je – úsměvně řečeno – v pravém