Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Maturita a přijímačky třeba v jediný den. Studenty trápí souběh klíčových zkoušek

Studenti střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové absolvovali 21. května 2018 ústní část maturit. Na snímku je studentka při zkoušce z českého jazyka. Foto: ČTK
Studenti střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové absolvovali 21. května 2018 ústní část maturit. Na snímku je studentka při zkoušce z českého jazyka. Foto: ČTK

Kvůli koronavirovým opatřením čekají středoškoláky v červnu jak maturity, tak přijímací zkoušky na vysoké školy. Mnohdy se ale sešly v jeden týden, nebo dokonce ve stejný den. Některé obory vypisují náhradní termíny, jiné mají pouze jeden. Náhlé změny nebo přetrvávající nejasnosti studenty znervózňují. Souběh termínů maturit a přijímaček potvrdila Deníku N řada oslovených škol.

Už od prvního ročníku gymnázia má Eliška Kolibcová jasno v tom, že se chce stát zubařkou. Podobně jako většina z letošních zhruba 80 tisíc maturantů zažívá v tyto dny stres a nejistotu. Čekají ji hned dvě důležité životní zkoušky po sobě: ústní maturita a přijímací zkoušky na vysněný obor. Podala si přihlášky na všechny vysoké školy v Česku, kde se zubní lékařství vyučuje, a dlouhé měsíce se na testy připravuje. Kvůli koronavirovým opatřením se jí ale sešla většina přijímacích zkoušek právě v týdnu, kdy maturuje.

„Některé z nich pro mě proto budou pasé. Například přijímačky na olomouckou univerzitu, které bych měla mít den před maturitou z českého jazyka v Praze. Zatím neznám přesné termíny ústních maturit a nevím, zda mi moje škola vyhoví v prosbě o případný posun. Po poradě se svou paní profesorkou jsem také obvolala všechna studijní oddělení a zjišťovala, jaké jsou možnosti,“ líčí svou situaci studentka z pražského Gymnázia Na Zatlance. „Vykonávat dvě nejdůležitější zkoušky v tomto období je psychicky docela náročné,“ připouští.

Zatímco státní písemné maturity čekají studenty už v první červnové dny, termíny ústních maturitních zkoušek stanovují ředitelé škol sami. Na mnohých školách začnou kolem desátého června, jak to doporučilo ministerstvo školství. Jenže na stejné nebo velmi blízké termíny také naplánovalo vedení fakult vysokých škol své přijímací zkoušky. Týká se to například lékařských oborů.

Termíny přijímacích zkoušek na lékařské obory:

Olomouc – 9. a 10. 6. 2020
Brno – 12. a 13. 6. 2020 (nově také 14. 6.)
Hradec Králové – (původní termín 15. 6. 2020, nakonec přijímání na základě studijních výsledků ze SŠ)
Praha – 16. 6. 2020
Plzeň – 17. 6. 2020 (přibyl náhradní termín 3. 7.)

Ale nejen jich. Na některých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější