Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vlakem z Moravy za lepší budoucností. Mladí Romové z celého Česka si přijeli pod orloj pro stipendia

Kristýna Dunová se svým stipendiem. Foto: Ludvík Hradilek
Kristýna Dunová se svým stipendiem. Foto: Ludvík Hradilek

Jsou na hranici dospělosti a před sebou mají nejspíš skvělou budoucnost. Pokud se jim k ní maličko pomůže. Šedesát talentovaných romských žáků z celého Česka si v pátek odneslo z Prahy stipendia, která jim pomůžou studovat dál.

Michael Mitraš je na nohou od pěti a od samého rána mu nitro svírá nervozita. Ještě ve vlaku uhánějícím na Prahu si v duchu opakuje, co chce říci. Formulace není nijak složitá – jednoduché poděkování organizátorům a rodině. Přesto je pro něj důležité říct všechno přesně tak, jak si to naplánoval. Osmnáctiletý student gymnázia v Přerově chce, aby všichni, kterých se to týká, věděli, že je jim opravdu vděčný.

Michael si do Prahy už podruhé jde pro stipendium od organizace Romea na podporu svého studia. Čtrnáct tisíc na rok nezní jako moc, pro Michaela je to ale velká pomoc. Jak sám říká, „nastávají situace, kdy peníze nejsou,“ a on sám se o víkendech vydává na brigády.

„Nejsem z Přerova, takže mi to umožní placení cest do školy. Jsem hejtman zastupitelstva mládeže olomouckého kraje a cestování do Olomouce taky něco stojí,“ jmenuje budoucí maturant, na co všechno kromě učebnic chce stipendium využít.

Michael Mitraš se svým stipendiem. Foto: Ludvík Hradilek

Sál za pražským orlojem je plný teenagerů jako on sám – dospělých v oblecích a lodičkách, nejistých v gestech a řeči. Všichni jsou zde kvůli stipendiu, jež Romea založila před dvěma lety. Vyhledávají romské studenty maturitních oborů a vyšších odborných škol, kteří mají zářivý prospěch, ale méně zářivou finanční situaci. Rozsáhlou žádost, ve které se popisuje prospěch i rodinná situace, letos vypsalo 150 studentů, uspělo 60 z nich.

Většina z nich chce na vysokou. Michael sní o právech, jež by mu umožnila zastávat se lidí, kteří to potřebují.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pozitivní zprávy

Romové

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější