Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Iniciátor jihočeské studie se ohradil proti zprávě, že covid-19 měl každý dvacátý Čech. Přesto ji pomáhal šířit

Pozitivní test na covid-19. Foto: Gerd Altmann, Pixabay
Pozitivní test na covid-19. Foto: Gerd Altmann, Pixabay

Páteční překvapivé „předběžné výsledky“ testů promořenosti v Jihočeském kraji odborníci mírní. S prezentovanou mediální zkratkou, že protilátky má každý dvacátý Čech, nesouhlasí ani iniciátor studie Martin Kuba z ODS. „Je nešťastné říkat konkrétní procento, takto jsme to nikdy neprezentovali a nikdy bychom s tím tak nešli ven,“ brání se. Přesto zprávy o výsledcích studie propaguje na svém Facebooku.

Překvapivé zjištění přišlo v pátek z Jihočeského kraje: předběžný výsledek tamní studie promořenosti podle serveru Seznam Zprávy ukázal, že nemoc covid-19 v Česku prodělal každý dvacátý člověk. To by bylo v přímém rozporu s výsledky nedávné celostátní studie, z níž vyšlo, že takzvaná imunizace společnosti je velmi nízká a s koronavirem se zatím setkal jen zlomek procenta lidí v Česku.

Páteční informaci serveru Seznam Zprávy ale odborníci mírní. Upozorňují na několik zásadních háčků: výsledky se týkají jen jednoho regionu, a nedají se proto zobecnit. Zatím navíc nejsou známé detaily studie, protože autoři nezveřejnili její protokol. Jde také o předběžné výsledky, se kterými se ještě bude statisticky pracovat a které je třeba očistit od chyb. A těch nemusí být málo: jak upozornil například ekonom Jakub Steiner z pražského institutu Cerge-EI a univerzity v Curychu, velkou nejistotu do mediálně prezentovaných předběžných výsledků vnáší skutečnost, že tvůrci studie použili testy, které mohou přinést až deset procent chybných výsledků.

Ani samotný iniciátor jihočeské studie, krajský zastupitel ODS a lékař Martin Kuba, nesouhlasí se závěrem, který server v pátek představil – tedy že podle jihočeské studie má každý dvacátý v Česku protilátky. „Takto bych to neřekl. Komentovat jakákoliv procenta a čísla by bylo v tuto chvíli předčasné a to jsem také od začátku říkal. Žádná data jsme nikomu neposkytli, celou dobu pouze komentuji uniklá data,“ upozorňuje Kuba. „Bohužel neumím ovlivnit editorský titulek, který touží

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Krajské a senátní volby 2020

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější