Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hloubací stezky, pomalost a jehličí pod nohama. Vyšla kniha o blahu chůze

Co noha nohu mine rovnou za nosem... Foto: Unsplash
Co noha nohu mine rovnou za nosem… Foto: Unsplash

Jaká je role chůze v rozvoji lidského druhu a jaká může být její budoucnost? A jak chození souvisí s politikou? I to se snaží odhalit stručná, ale hutná knížka Radost z chůze: Krok za krokem ke své duši. Její autor Erling Kagge je norský nakladatel a cestovatel, který se rád vydává do nehostinných oblastí či do městských ulic na kreativní bloumání.

Chození Kagge vysvětluje nejen jako hlubokou lidskou potřebu, ale také jako podmínku vzniku člověka. Homo sapiens podle něj zkrátka „chodil odjakživa“. Rekapituluje cestu našich předků z východní Afriky do dalších kontinentů. Tito první lidé dokázali pěšky urazit velké vzdálenosti, nové lovecké postupy jim umožnily pohybovat se v rozsáhlejších oblastech a mohli toho více zažít. Díky tomuto způsobu života se jejich mozek vyvíjel rychleji než mozek jakýchkoli jiných tvorů. Dodejme, že vědci dnes uvádějí spíše jiné teorie o vzniku našich velkých mozků: k jeho růstu mělo dojít díky masité potravě, potřebě vyrovnat se se složitostí rostoucích sociálních skupin nebo kvůli náhlé genetické změně. Příčin ale pravděpodobně bylo více a ta, kterou uvádí Kagge, mohla být jedna z nich.

Každopádně i dnes je pro nás chůze podle autora stále nepostradatelná, a to především ze zdravotních důvodů. Je podle něj tím nejlepším lékem a zároveň skvělou metodou, jak důkladněji, hlouběji a pokorněji poznávat svět. Chůzi chápe jako směsici „pohybu, pokory, rovnováhy, zvědavosti, vůně, zvuku, světla, a když zajdu dál, pak i touhy. Pocitu, který se rozpíná, aniž dochází naplnění“.

Už ve své předchozí i u nás vydané knize Radost z ticha: Proč zavřít dveře před hlukem světa (Jan Melvil Publishing 2018) autor nabádal, že je dobré hledat „vzácné okamžiky ticha – na pláních Antarktidy i ve vlaku uprostřed dopravní špičky“. V nové knize na tuto tendenci navazuje a zdůrazňuje, jak

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější