Deník N

Jako testovat celou ČR: Wu-chan nařídil vyšetřit všech 11 milionů obyvatel. Neví se jak na to, ale za 10 dní má být hotovo

Protivirová opatření na vlakovém nádraží ve Wu-chanu. Ilustrační foto: 中国新闻网, CC BY 3.0
Protivirová opatření na vlakovém nádraží ve Wu-chanu. Ilustrační foto: 中国新闻网, CC BY 3.0

Na skoro dvě miliardy jüanů (přes 6,5 miliardy korun) vyjde plošné otestování Wu-chanu na koronavirus. Vláda středočínské metropole chce kvůli novým případům nákazy vyšetřit všech jedenáct milionů obyvatel. Jak přesně, to zatím sama neví. Každý městský obvod na to dostal desetidenní lhůtu.

Vedení Wu-chanu s plánem přišlo poté, co se v původním ohnisku koronavirové pandemie nově potvrdily další případy nákazy.

Šest nových infekcí, soustředěných v jediném bytovém komplexu, oznámily tamní úřady na přelomu týdne. V neděli nejprve potvrdily covid-19 u devětaosmdesátiletého muže, který v budově žije, a předevčírem pak dalších pět nemocných mezi jeho kontakty.

Stalo se tak po 35 dnech, kdy Wu-chan nehlásil žádný nový případ nákazy. Zapotřebí je ovšem připomenout, že bilance zahrnuje pouze nakažené lidi, u kterých propukla choroba; nakažené bez příznaků čínské úřady počítají zvlášť a až do minulého měsíce jejich počet ani nezveřejňovaly.

Wu-chan před měsícem, 8. dubna, vystoupil z přísné karantény, do níž ho vláda uzavřela na téměř tři měsíce.

Plošné testování má podle tamních stranických a vládních funkcionářů ochránit město před tím, aby zažilo druhou vlnu epidemie. Používat se mají průkaznější PCR testy, které na rozdíl od testů na protilátky rozpoznají přítomnost viru v těle.

Wu-chan má podle posledního sčítání obyvatel z roku 2018 11,08 milionů obyvatel a tamní komise pro zdravotnictví uvedla, že asi 1,03 milionu lidí už test absolvovalo. Což by znamenalo, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější