Deník N

Notes Deníku N: V Británii se vládě vzpírá parlament, ve Francii žluté vesty, u nás se přeme o obědy pro chudé děti

Deník N – ilustrační foto.
Deník N – ilustrační foto.

Britský parlament nebude hlasovat o brexitu, Theresa Mayová dostala poslední šanci vyjednat s vedením EU podmínky, které by jí doma prošly. Francouzský prezident Macron nepatrně ustoupil demonstrujícím. Huawei je bezpečnostním rizikem pro Českou republiku.

Pondělní texty vybral a okomentoval Petr Koubský

Hlavní události dne

Plánované zítřejší hlasování v britském parlamentu, jež mělo schválit vyjednané podmínky brexitu, se nebude konat. Premiérka Mayová prosadila odklad, protože by hlasování zcela jistě prohrála. Učinila to poté, co na hlasování naopak naléhala proti vůli poslanců. Mayová se nyní chce pokusit v Bruselu ještě naposled projednat změnu podmínek. Předseda Evropské rady Donald Tusk se již k této možnosti vyjádřil a řekl, že zbylých 27 zemí už nebude žádné změny projednávat.

Labouristé zatím nehodlají vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, mimo jiné proto, že jejich předseda Corbyn manévruje mezi názorem většiny strany, jež je proti brexitu, a radikální menšiny, k níž sám patří a která brexit víceméně schvaluje. Analytici přesto nedávají premiérce vyhlídky na delší setrvání ve funkci.

Dolní sněmovna britského parlamentu odmítá především navrhované řešení režimu na jediné suchozemské hranici, kterou Spojené království má – hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Z praktických důvodů (a kvůli politické stabilitě Irska jako celku) by tato hranice měla být co nejvíc otevřená, neměla by fungovat jako vnější hranice EU, kterou ale de facto bude. Na tom trvá Irsko a celá EU. Spojené království naproti tomu nechce připustit, že jakýkoli hraniční režim oddělí Severní Irsko od hlavní části země, což by se nevyhnutelně stalo, pokud by pro Severní Irsko byl schválen „napolo-EU“ režim.

Mezitím oznámil Soudní dvůr Evropské unie, že Spojené království může svou žádost o odchod z EU stáhnout a být dále členem za stejných podmínek jako dosud. Stačí oznámit takové rozhodnutí písemně Evropské radě.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v dlouho očekávaném televizním vystoupení, prvním od 1. prosince, řekl, že „hněv občanů je hluboký a oprávněný“. Přislíbil zvýšení minimální mzdy a daňové úlevy u práce přesčas, hodlá však pokračovat v započatých reformách. Především vyzval ke klidu a k zastavení násilí.

Síťové technologie čínské firmy Huawei používá řada českých státních institucí a podniků provozujících kritickou infrastrukturu. Analýza Deníku N uvádí jejich podrobný seznam. Nechybí mezi nimi ministerstvo vnitra a obrany, generální štáb, Řízení letového provozu, ČEZ, Česká televize a Český rozhlas. Americká vláda před několika týdny doporučila svým spojencům tuto značku ve státní správě nepoužívat, protože čínský státní výrobce může představovat bezpečnostní riziko.

Na rozhodnutí o vydání do USA mezitím v kanadském Vancouveru čeká Meng Wan-čou, finanční ředitelka Huawei a dcera zakladatele firmy. Byla v Kanadě zadržena na žádost amerických úřadů. Ty ji obviňují z porušení amerického embarga na dodávky do Íránu v době blokády. Detailně to v češtině objasňuje server Sinopsis.

164 členských zemí OSN podepsalo v marockém Marrakéši globální pakt o migraci. Není právně závazný, jde o politickou deklaraci. ČR pakt nepodepsala stejně jako Rakousko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Většina západní Evropy pakt podepsala. Itálie a Švýcarsko odkládají rozhodnutí, v Belgii kvůli této otázce padla vláda, na Slovensku rezignoval ministr zahraničí, ale po několika dnech svou demisi odvolal.

Ukrajina neprodlouží dohodu o přátelství s Ruskem, platnou od roku 1998, a chystá se vystoupit ze Společenství nezávislých států. Ruská vláda nad tím vyjádřila politování. Prezident Porošenko učinil tento krok na doporučení parlamentu z minulého týdne.

Dnešní komentáře Deníku N

Jan Urban o BIS a o tom, jak ji veřejně kritizuje prezident Zeman: „Každý, kdo se v zahraničí jen trochu zajímá o Českou republiku a její politiku, musel zbystřit. Je to snad promyšlená zpravodajská hra? Nedala by se nedůvěra ke zpravodajské službě využít k vlastním cílům? Je český prezident opravdu tak hloupý, anebo je pro vlastní zpravodajce už natolik nedůvěryhodný, že mu zásadní zpravodajské informace raději neposkytují?“

Jana Ustohalová o školních obědech zdarma.Mohlo by se zdát, že se to týká jen pár procent nejchudších rodin. Ale podle statistik má hlad daleko víc dětí, než si dokážeme představit – třeba děti samoživitelů. Podle průzkumu Klubu svobodných matek jich polovina dostává alimenty nepravidelně nebo vůbec. Úřady přitom výživné započítávají do příjmů, přestože na účet rodičům nedorazí, takže kvůli těmto neexistujícím penězům často nedosáhnou na sociální podporu.“

Pavel Procházka o fotbalové Spartě.Ščasný totiž na začátku sezony a ještě v jejím průběhu tvrdil, že jeho Sparta má v české lize nejlepší mužstvo. Lze jen zopakovat: ano, možná má nejlepší hráče, ovšem tým z nich Ščasný neudělal.“

Jiří Pehe o dnešním Mezinárodním dni lidských práv.Až do doby, než západní demokracie začaly brát ideu lidských práv natolik vážně, že se stala páteří jejich ústavních pořádků, existovala demokracie v jakési jednodušší podobě: především jako vláda většiny. Lidská práva učinila demokracie složitějšími, ale také pevnějšími. Pomohla prosadit takové její pojetí, v níž sice obvykle vládne nějaká politická většina vzešlá z voleb, ale v níž zároveň většina respektuje práva jedinců i nejrůznějších menšin.“

A o čem jsme ještě dnes psali

Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál se stal opozičním zastupitelem, politiku opustit nehodlá. „Není nás mnoho,“ odpovídá na otázku, kolik je v hnutí ANO politiků smýšlejících liberálně jako on. V obsáhlém rozhovoru pro Deník N mimo jiné obhajuje podporu vlády ze strany KSČM. „Když vidím, jak se chová Okamura, zaplaťpánbůh za Filipa,“ říká.

Bytová situace v Praze se jen tak snadno nezlepší, říká v rozhovoru pro Deník N nový radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Dagmar Krulišová Dítětová, manželka ředitele protokolu prezidentské kanceláře, poskytuje Hradu své floristické služby bez nároku na honorář.

Můj boj je světový bestseller. Naštěstí nikoli ten Hitlerův, ale stejně nazvané dílo Karla Oveho Knausgårda, které připomene zkušeným čtenářům nejspíš Proustovo Hledání ztraceného času.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější