Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Děti čeká jen jeden termín přijímaček na střední. Budou ve stresu, nic se jim neodpustilo, zlobí se učitelé a rodiče

Škola (ilustrační foto). Foto: ČTK
Škola (ilustrační foto). Foto: ČTK

Místo dvou termínů jednotných přijímacích testů na střední školy bude kvůli epidemii jen jeden. I když se nyní zdravotní situace vyvíjí příznivěji, rozhodnutí je podle ministerstva školství definitivní. Ministerské Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) už loni přiznalo, že příprava dvou termínů zkoušek je na hraně jeho možností, zvlášť s příchodem silných ročníků, a navrhlo jeden zrušit. To ale podle resortu není důvodem letošní změny. Pro příští roky se prý opět počítá se dvěma termíny. Učitelé pochybují, zda mají jednotné přijímačky vůbec smysl.

Skoro sto tisíc dětí se nyní připravuje na zkoušku, která rozhodne o jejich budoucnosti minimálně na další čtyři roky. Letos ale mají páťáci, sedmáci a deváťáci jinou startovní pozici než jejich předchůdci: na přijetí na střední školu mají jen jednu šanci. Druhý termín jednotných přijímacích zkoušek ministerstvo pro tento rok kvůli varování epidemiologů zrušilo.

A škrtlo i možnost odvolat se proti výsledku zkoušek ke krajskému úřadu. O stížnostech budou rozhodovat ředitelé škol. Úřad Roberta Plagy (ANO) jim dává stejně jako dříve možnost přijmout uchazeče pod čarou místo těch úspěšných, kteří si vybrali jinou školu, možnost odvolat se k nezávislému posuzovateli ale letos odpadla.

Z uspořádání zkoušek jsou nervózní žáci, rodiče i učitelé, kteří děti na přijímačky připravují. Naději na úlevu od stresu žákům nabízí alespoň fakt, že vláda kývla na návrh pirátských poslanců na navýšení časového limitu zkoušek. Test z matematiky budou moci vyplňovat o patnáct minut déle, čas na test z češtiny se protáhne o deset minut.

Stejně jako v minulých letech si mohli žáci podat přihlášky na dvě střední školy. Jednotný státní test vytvořený ministerskou organizací Cermat ale budou tentokrát skládat jen v jednom termínu, a to na škole, kterou mají v přihlášce uvedenou na prvním místě. Uchazeči o čtyřleté obory zasednou do lavic k testům 8. června, zájemci o víceletá gymnázia o den později. Výsledky testu převezme i škola, kterou mají žáci na druhém místě. V minulosti platil vždy ten výsledek testu, v němž žáci dostali více bodů.

„Prodloužení časové dotace je asi jediný vstřícný krok vůči dětem, které letos budou skládat jednotné přijímačky. Mrzí mě, že jsme je v tom nechali. A fascinuje mě, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější