Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Přestaňte zavírat lidi do ústavů, koronavirus obnažil slabiny systému, vyzývají Maláčovou akademici

Ústav ve Vejprtech na Chomutovsku. Většina jeho obyvatel zde stráví celý svůj život. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ústav ve Vejprtech na Chomutovsku. Většina jeho obyvatel zde stráví celý svůj život. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Organizace Jednota pro deinstitucionalizaci sdružující poskytovatele sociálních služeb sepsala otevřený dopis ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Upozorňuje v něm, že pandemie koronaviru odhalila neudržitelnost současného systému ústavní péče, a vyzývá k jeho zrušení. K výzvě se přidalo také šestnáct předních akademiků.

Ačkoliv jsou dospělí, nemají možnost vybrat si, co budou jíst, kdy budou vstávat, kdy se vykoupou, co si oblečou. Na pokoji jsou s lidmi, které si za své spolubydlící nevybrali, možnost jejich svobodné volby je omezena na minimum.

Takto často tráví celý svůj život více než třicet tisíc lidí s postižením žijících v ústavech. Obdobné podmínky zažívají ale i další tisíce dětí v kojeneckých ústavech a dětských domovech nebo senioři v domovech důchodců.

„Charakter života lidí v ústavech je ve všech ohledech zmrzačen. Ačkoliv tuto skutečnost víme už půl století, v Česku se s tímto chronickým problémem nic zásadního neudělalo,“ konstatuje odborník na sociální péči Oldřich Matoušek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Současná pandemie obnažila všechny nedostatky, které ústavní model má, a poukázala na jeho nevhodnost. Proto jsem se rozhodl připojit k apelu na změnu,“ řekl Deníku N.

Otevřený dopis s podpisy šestnácti akademiků včetně Matouška zaslala Maláčové Jednota pro deinstitucionalizaci dnes ráno. Signatáři ve společném apelu vyzývají ministryni, aby její úřad

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější