Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Glosa: Jak jsem přestala kouřit. Bez zákazu v restauracích bych to nedokázala

Mobil mě cinknutím upozornil, že přišlo nové oznámení. Na displeji telefonu se objevil odznak a gratulace k jednomu roku bez cigaret. Neodolala jsem a hned jsem se pochlubila na sociálních sítích. Ale mám se vlastně čím chlubit? Je rok dostatečná doba na to, abych si mohla říct, že se mi to konečně podařilo? A neměli by se chlubit spíš ti, kteří nikdy nezačali?

V roce 2005 Jason Reitman natočil vynikající film Děkujeme, že kouříte. Hlavní hrdina, Nick Naylor, zaměstnanec tabákové společnosti, jehož pracovní náplní je styk s médii a veřejností, má za úkol přesvědčit okolní svět, že cigarety jsou stále sexy. Máme devadesátá léta a nálada ve společnosti se začíná měnit. Na scéně se objevují první bojovníci proti nikotinu a obránci tabáku narážejí na čím dál masivnější negativní kampaň.

Výborná komedie, ve které si paradoxně za celou dobu nikdo cigaretu nezapálí. Možná je to tím, že teď žijeme v jednadvacátém století, kdy kouření už sexy není. Mise Nicka a jemu podobných se nezdařila. Zdravotní rizika kouření a sociální vyčleněnost těch, kteří tuto činnost provozují, převážily nad kouzlením mediálních expertů a kuřáci vymírají. A to nejen obrazně.

Na filmovém plátně už si kladný hrdina prostě nezapálí. A nejen tam. S klasickou seznamovací hláškou „Slečno, nemáte oheň?“ se dnes daleko nedostanete. Slečna, pokud náhodou stále kouří, už nejspíš přesedlala na IQOS a zapalovač nepotřebuje. Je na čase si přiznat, že cigaretám odzvonilo, a snažit se jít s dobou.

Děkujeme, že nekouříte

Dovolte mi vyjádřit svůj dík. Smrtelně vážně a naprosto upřímně bych vám chtěla vzkázat: Děkuju, že nekouříte. A zvlášť vám, kteří jste ani nikdy nekouřili. Bez vás bych to nezvládla. Nechci svádět vinu na ostatní a tvrdit, že jsem začala kouřit, protože kouřilo moje okolí.

Ale jsem si stoprocentně jistá, že bych nepřestala, pokud by většina mých kamarádů a známých v tomto zlozvyku pokračovala. Naštěstí moje okolí dostalo rozum dříve než já, a tak jsem odložila zapalovač jako jedna z posledních.

Se zákazem kouření v restauračních zařízeních můžeme polemizovat, ba i nesouhlasit, ale nelze mu upřít, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější