Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Berlínské letiště jde s devítiletým zpožděním do provozu. Už ale jako opravdu!

Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.
Ausgerechnet Německo! je nový seriál Deníku N, ve kterém berlínský zpravodaj Pavel Polák shrnuje nejdůležitější týdenní dění u našeho největšího souseda.

Je to sice malý úřední krůček, ale pro berlínské velkoletiště je to skok v mílových botách. Okres Dahme-Spreewald, kde nové letiště německé metropole stojí, stavbu schválil a vydal povolení k jejímu používání. Je to zpráva, která mohla v průběžném koronovavirovém zpravodajství zapadnout. Náš zpravodaj v Německu Pavel Polák ji ale nechce nechat prošumět, protože pro Berlín a vlastně i celou spolkovou republiku je to událost skoro revoluční.

Málokterý stavební úřad v Německu se těšil takové pozornosti jako ten v okrese Dahme-Spreewald na jih od Berlína. Jeho práci pečlivě sledoval německý stát, stejně jako spolkové země Braniborsko a Berlín, protože právě ty jako provozovatelé nového letiště mají eminentní zájem na tom, aby bylo po mnoha letech úředních průtahů a manažerských a stavebních selhání konečně uvedeno do provozu.

Asi také málokterý stavební úřad měl v posledních letech tolik práce jako právě tento. Když jsem si před třemi lety prohlížel přestavované letiště, říkali mi jeho tehdejší zástupci, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ausgerechnet Německo!

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější