Deník N

„Aby se vláda vyhnula nařčení, že obchází Sněmovnu.“ Jak Vojtěch otočil ohledně nouzového stavu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Foto: ČTK
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Foto: ČTK

Prodlužování nouzového stavu není třeba, psal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládě. Připouštěl dokonce i variantu, že je možné ho vyhlásit po nějaké pauze znovu, kdy už nebude třeba žádat o souhlas Sněmovnu, protože se stav dostane „znovu na začátek“. Pak ale soud zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, a tak musel Vojtěch otočit.

Poslanecká sněmovna bude zítra hlasovat o žádosti kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) o další prodloužení nouzového stavu, tentokrát do 25. května. Minulý pátek se na tom usnesla vláda, a to jednomyslně.

„Můžu potvrdit, že se všichni shodujeme, když tu máme daný rozsudek, který je pravomocný, že v takovém případě musíme nouzový stav prodloužit nejméně do poslední vlny rozvolnění, aby opatření platila, jak jsme je nastavili,“ vysvětloval to tehdy ministr zdravotnictví Vojtěch na tiskové konferenci. Reagoval tak na čerstvé rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil čtyři opatření jeho resortu, která omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle soudu byla nezákonná, protože o takových restrikcích by měla rozhodovat vláda a to svým usnesením právě podle krizového zákona.

Přitom nejen Babiš už v té době veřejně mluvil o tom, že prodlužování nouzového stavu již není potřeba. Černé na bílém to také stojí ve vyjádření ministerstva zdravotnictví z minulého týdne, které má Deník N k dispozici. Vojtěchův úřad dokument připravil pro chystané jednání vlády. V něm stojí, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější