Deník N

Nejdřív se na ně zapomnělo, teď mají otevřít už v pondělí. Zaskočené knihovny svolávají zaměstnance a shánějí dezinfekci

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Po hobbymarketech, psích salonech a automyčkách dostaly zelenou i veřejné knihovny. Své dveře mohou otevřít už od pondělí. Toto rozhodnutí ale přišlo na poslední chvíli na čtvrtečním jednání vlády. Velké knihovny nestihnou zareagovat, menší shání ochranné prostředky pro čtenáře i zaměstnance.

Zvoláním „Sláva!“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) své noční oznámení, že se od pondělí mohou otevřít knihkupectví a veřejné knihovny. Na čtvrtečním jednání vlády se mu podařilo prosadit změnu v harmonogramu rozvolňování karanténních pravidel.

Zatímco o situaci knihkupectví se kvůli krizi na knižním trhu mluvilo od počátku koronavirové pandemie, šestitisícové síti knihoven nikdo velkou pozornost nevěnoval. Původně ani nefigurovaly ve vládním harmonogramu rozvolňování a vypadalo to, že se na ně úplně zapomnělo.

Knihovníci tak ještě ve čtvrtek počítali s tím, že přijdou na řadu až v poslední fázi uvolňování restrikcí, tedy 8. června. Možnost otevřít po víkendu je zastihla nepřipravené. „Nikdo to s námi nekomunikoval a všichni jsme se to dozvěděli včera večer,“ řekl Deníku N ředitel Národní knihovny Martin Kocanda krátce po ranním maratonu telefonátů se svými kolegy.

Do harmonogramu rozvolňování karanténních opatření prakticky přes noc přibyly knihovny. Foto: MZČR

Kritiku vláda sklízí ale i od menších knihoven. „Včerejší rozhodnutí vlády nás překvapilo. Na základě předchozího plánu uvolňování jsme počítali s pozdějším datem. Na překotné vládní změny nám bohužel pravděpodobně nezbývá než si zvykat, avšak přinášejí do praktického života větší chaos, než by bylo žádoucí,“ upozorňuje knihovnice Eva Šamánková z Místní knihovny ve Větrném Jeníkově.

Podobně situaci vidí i vedení městské knihovny v Třinci. „Ještě (ve čtvrtek) dopoledne jsme netrpělivě očekávali, zda po jednání s ministerstvem kultury budeme moct postupně a pozvolna začít poskytovat služby už před 8. červnem, a odpoledne přišla zpráva, že se knihovny mají otevřít už v pondělí 27. dubna. Pravdou je, že jsme se chystali na různé scénáře, ale tato varianta nás

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější