Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Návrat dětí do škol: místo starších učitelů vychovatelky, obědy od deseti do dvou a o přestávkách jen na WC

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Školy se pro mladší děti otevřou zřejmě už za měsíc. Rodiče by jim měli co nejdříve oznámit, zda jejich děti do výuky nastoupí. Rozhodování je ale těžké, protože řada věcí zatím není jasná. Například to, zda děti budou moci ve škole zůstat i odpoledne, aby rodiče mohli jít do práce. Není také jasné, jestli bude v novém systému dost učitelů a jak školy zvládnou vydávat stovkám žáků obědy. Deník N shrnuje problematická místa návratu dětí do škol.

V následujících dnech se otevřou obchody i restaurace. Půjde i více dětí do škol?

Zatím ne. Podle ministerstva školství stále platí původní scénář – do lavic nastoupí od 25. května jen žáci prvního stupně. Starších dětí (kromě těch z posledních ročníků) se stávající rozvolňování zatím nijak netýká. Od června by žáci druhého stupně a gymnázií měli mít možnost konzultace v menších skupinách žáků formou třídnických hodin.

Epidemiologové ale připouštějí, že by se do škol mohly vrátit v červnu i starší děti. „V případě, že bude v květnu nárůst nakažených pouze v jednotkách případů denně, si umíme představit, že by na poslední týdny před prázdninami ještě šly do školy i děti z druhého stupně základních škol nebo děti z víceletých gymnázií,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar, koordinátor pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření.

Někteří ředitelé škol se ale diví, proč vláda uvolňuje všechno kromě škol. „ Pokud obnoví provoz nákupní centra, nevidím jediný důvod, aby se neotevřely i školy. Dostaneme se do absurdní situace, že starší děti sice nebudou chodit do školy, ale budou místo učení trávit svůj čas po obchodech,“ poznamenává Dan Jedlička, ředitel Základní školy Sirotkova Brno.

Postará se škola o dítě celý den, aby mohli jít rodiče do práce? Bude fungovat družina?

Klíčová otázka, na základě které se řada rodičů rozhodne, zda své dítě do školy pošle, nebo ne. „Pokud půjdu do práce, určitě budu potřebovat, aby byla dcera v družině. Nemůžu pro ni chodit v jednu hodinu odpoledne a k babičce

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější