Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Aférami obtěžkaný Hašek, který jedenáctkrát zalhal, se stal Hamáčkovým náměstkem

„Hašek je dobrý recyklát. Když něco potřebujete, přijdete do sběrného střediska a tam to najdete.“ (Na snímku bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, ČSSD.) Foto: ČTK
„Hašek je dobrý recyklát. Když něco potřebujete, přijdete do sběrného střediska a tam to najdete.“ (Na snímku bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, ČSSD.) Foto: ČTK

Bývalý poslanec, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů má za sebou řadu skandálů, včetně lánského puče, kterým chtěl za pomoci prezidenta Miloše Zemana sesadit tehdejšího předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Přesto má stále ve straně vliv, i když zákulisní. Aktualizovali jsme důkladné ohlédnutí za Haškovou minulostí.

Jmenování Michala Haška náměstkem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nebylo pro zasvěcené pozorovatele překvapením. Ačkoliv Hašek dlouhodobě deklaruje, že se stáhnul z veřejného života, už v polovině března se znovu stal předsedou velmi vlivné okresní organizace ČSSD Brno-venkov, která za ním vždy stála i při největších průšvizích.

„Nepůjdu do žádné volené veřejné funkce, nebudu kandidovat ve sněmovních volbách na podzim,“ upřesnil v úterý 27. dubna 2021 Hašek na tiskové konferenci. Politické funkce ve straně ale zastávat může. Navíc podle něj není předsednictví okresní organizace žádná významná funkce.

Jak už ale víckrát dokázal, právě okresní organizace mu poskytla zázemí a podporu pro to, aby se vyšplhal ve stranické i veřejné hierarchii výše a jeho vliv v sociální demokracii nikdy nepřestal.

Už před rokem jej předseda ČSSD Hamáček jmenoval do vlivné funkce stranického manažera pro krajské a senátní volby. I přes protesty některých senátorů tak Hamáček naznačil, že kontroverzní politik má i přes řadu afér takové schopnosti, že jej sociální demokraté stále potřebují.

Ale ani Hašek nedokázal zvrátit klesající volební preference sociálních demokratů. Ti se v krajských volbách 2020 pohybovali kolem hranice pěti procent a na jižní Moravě, kde sám Hašek kandidoval na 18. místě a byl kdysi nejpopulárnějším politikem, získali jen o pár desetin víc oproti celostátnímu průměru.

I přes tyto výsledky je Hašek v ČSSD stále považovaný za schopného politika, což naznačilo i to, že jej před dvěma lety Hamáček jmenoval svým poradcem na ministerstvu vnitra.

„Pro ČSSD bude obtížné udělat dobrý výsledek, nemá co ztratit. Těžko by se s tím potýkal jakýkoliv volební manažer. Michal Hašek je člověk, který postupuje racionálně. Není vizionář, nevymýšlí programy, ale ví, jak funguje vnitrostranická politika, a je velmi praktický. To je velmi silná deviza,“ komentoval to tehdy politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie, který má k sociální demokracii blízko.

Podle něj předseda strany Jan Hamáček prosadil Haška kvůli jeho dovednostem. Bývalý hejtman platí za inteligentního, extrémně pracovitého a ambiciózního muže, který se dokáže uplatnit v různých situacích a politických sestavách. Pragmatický a ctižádostivý vyjednavač mnohokrát prokázal, že si umí prosadit, co chce a s kým chce. A je mu jedno, jestli k tomu použije nátlak, intriky, peníze z veřejných rozpočtů nebo svoji osobní autoritu. Vždy promýšlí několik tahů dopředu.

„Hamáček sází na to, že kdo jiný by se měl pokusit udělat něco s volebním výsledkem strany než člověk, který kdysi řídil Jihomoravský kraj podobně jako dnes Andrej Babiš celou zemi. Hašek umí marketing, obracet se na klíčové skupiny podporovatelů, a to přesto, že má na svém kontě mnoho politických kauz,“ je přesvědčený Jelínek.

Chtěl být kombajnérem, stal se poslancem

Nyní čtyřiačtyřicetiletý Hašek se do politiky zapojil hned po vystudování brněnské právnické fakulty na konci 90. let. V roce 1998 vstoupil do ČSSD a krátce nato se stal tajemníkem poslaneckého klubu, asistentem tehdejšího vlivného poslance Zdeňka Koudelky a zasedl i v krajském zastupitelstvu, kde je doteď. Velmi rychle začal stoupat po vnitrostranickém žebříčku.

„Od začátku byl výrazný regionální politik. Když se podíváte, s kým a jak je ochoten vládnout, není člověkem, který by představoval moderní sociálně-liberální proud sociální demokracie, jenž charakterizuje tyto strany v Německu nebo Rakousku. Spíš je symbolem sociální demokracie před osmi deseti a více lety. Ve straně se ocitnul v podstatě náhodou, když nestihl v 90. letech vstoupit do ODS,“ myslí si s nadsázkou Michal Pink, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Hašek totiž patří do silné generace absolventů brněnské právnické fakulty z konce 90. let, z nichž mnozí léta tvořili špičky vládnoucí ODS a ČSSD a dali podobu dnešnímu Česku. Všichni se velmi dobře znají právě ze studentských let, takže nemají problém spolupracovat a dohodnout se. V politických kuloárech dodnes koluje vtip, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Brno

Sněmovní volby

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější