Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Uzdravení, pozitivní, ale ne infekční. Dobrá zpráva z Koreje, která opatrně uvolňuje karanténu

Grafika: Deník N
Grafika: Deník N

„Vyléčení pacienti, kteří znovu měli pozitivní test, mají minimální nebo vůbec žádnou nakažlivost.“ To je jedna dobrá zpráva z Jižní Koreje. Další zní, že v zemi, která v únoru hlásila stovky nakažených denně, dnes počet nových případů klesl pod deset. Jihokorejci se teď snaží vrátit k normálnímu životu. Jenže jak žít, jestli je novou normou koronavirus?

Od Buddhových narozenin 30. dubna přes Svátek práce na prvního máje až po Den dětí 5. května, a k tomu ještě víkend druhého a třetího. Jihokorejce za pár dní čeká vytoužené prodloužené volno – takzvané zlaté prázdniny.

Zlaté prázdniny rok co rok nabízejí příležitost, jak si konečně odpočinout od hektického pracovního tempa a strávit nerušený čas s rodinou a nejbližšími. Řada hotelů v turistických letoviscích má už teď plné rezervace a je jedno, jestli leží v horách, nebo na pobřeží.

A na Čedžu, oblíbeném ostrovním ráji v nejjižnější části země, se tamní asociace cestovního ruchu chystá na dvojnásobný nárůst počtu návštěvníků. Vyprodáno už je přes 80 procent leteckých spojů mezi Soulem a Čedžu a cena letenky ve srovnání s minulými týdny prudce vzrostla – z 10–30 tisíc wonů na více než 100 tisíc (přes 2000 korun).

Přičemž to „minulé týdny“ je třeba zdůraznit. Stejně jako u Nového roku v sousední Číně totiž platí, že letošní svátky jsou kvůli pandemii mnohem nebezpečnější než v uplynulých letech.

Na druhou stranu, jihokorejské zlaté prázdniny mají nad čínskými novoročními jednu citelnou výhodu: přicházejí v době, kdy je nebezpečný koronavirus SARS-CoV-2 pod jakous takous kontrolou.

Od 20. ledna, kdy Jižní Korea potvrdila první případ nákazy na svém území, a od února, kdy se jí virus ve městě Tegu tragicky vymkl z ruky, uplynula dlouhá doba. Jihokorejci se za tři měsíce epidemie zvládli dostat do stadia, kdy denně hlásí méně než deset případů nové nákazy – konkrétně dnes to bylo osm. (Jak to dokázali, popisujeme např. v článku Jihokorejská „inteligentní karanténa“ slibuje výsledky za deset minut, pozn. red.)

A také do stadia, kdy začínají – nesmírně opatrně – testovat návrat k běžnému životu. Že Jižní Korea nezaváděla tak drastické plošné zákazy jako třeba Česká republika, neznamená, že výrazně neomezila provoz veřejných míst; k tomu připočtěte dobrovolná omezení ze strany obyvatel.

Koronavirus změnil realitu velké části světa a Jižní Korea není žádnou výjimkou. Jihokorejci se teď ale snaží zjistit, jak velká ta změna byla a kolik z ní půjde zvrátit. Nadcházející zlaté prázdniny budou velkým zatěžkávacím testem.

Karanténa všedního dne

Už včera úřady zveřejnily směrnice pro období, které nazývají „karanténou všedního dne“. Neboli jakýsi život mezi – ani přísná karanténa, ani naprosté uvolnění. Cílem je, aby se lidé mohli vrátit ke své práci, studiu i společenským aktivitám, ale zároveň se virus udržel na uzdě.

Krizový štáb stanovil, jak popisuje agentura Jonhap, že každá komunita – firma, škola, restaurace, muzea a třeba i zájmové spolky – musí zavést preventivní opatření. A vybrat si „manažera“, který opatření bude řídit a zodpovídat za ně. Obnášet to má i pravidelný kontakt se zdravotnickými úřady, včetně hlášení zdravotního stavu komunity.

Pokud vás napadá, jak tohle asi může vypadat v praxi, nejste sami. Vláda přislíbila, že podrobné instrukce, vyladěné podle konkrétních potřeb a možností daných míst, začne zveřejňovat od zítřka. Sama však přiznává, že to nebude jednoduché.

„Tyto preventivní směrnice zřejmě vyvolají větší spory, než jsme si původně mysleli. Některé oblasti jako časové možnosti a náklady musejí být potvrzeny po společenské diskusi,“ prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Směrnice tak ještě projdou revizí výborů pro každodenní karanténu, kde o nich společně rozhodnou medicínští odborníci, zástupci vlády a představitelé občanské společnosti.

Vláda také zdůraznila, že schválená pravidla nebudou zákonně závazná – stejně jako u většiny už zavedených protiepidemických opatření mají mít formu doporučení, nikoli zákazů.

K lesu čelem, k muzeu zády

Jižní Korea také začíná pomalu uvolňovat sociální distanci. Stát ji nadále hlásá na celém svém území – plošnou kampaň zahájil už před měsícem, kdy se zavřely školy, tělocvičny, kostely i bary. Všechny firmy, které mohly, zavedly home office a novinami se šířily fotky jako ty z města Ansan, kde uchazeči o místo v korporátu skládají vstupní testy pod širým nebem a s mohutnými rozestupy na trávníku sportovního stadionu.

https://twitter.com/josungkim/status/1246317206264098820

Ale takové fungování se nejeví jako dlouhodobě udržitelné. Už jen kvůli tomu, že mezi lidmi se vzmáhají stres a vyčerpání. Vláda proto od počátku tohoto týdne omezení u škol a dalších výše zmíněných míst zmírnila. A národní parky a arboreta, kde je riziko nákazy nižší, dokonce úplně otevřela.

Muzea a další atrakce ale zůstávají zavřené, a to i na turisty oblíbeném Čedžu. Tamní úřady, stejně jako další populární lokality, se na příchozí výletníky a riziko nákazy snaží připravit.

V Čedžu posílí personál na letištích i v přístavech a všechny návštěvníky budou monitorovat; případné příznaky znamenají automatickou izolaci a test.

Roušky, monitoring včetně měření teploty a pečlivé dodržování sociální distance mají být samozřejmostí také v pobřežní provincii Kangwon, přístavním Pusanu i západním Porjongu na pobřeží Žlutého moře, kam se turisté sjíždějí za plážemi i proslulým bahnem, které prý omlazuje. Teplotu budou zákazníkům měřit i hotely, u jejichž vchodů nesmí chybět dezinfekce.

„Máme obrovskou radost, že se k nám turisté vracejí,“ řekl novinářům starosta Porjongu Kim Tong-il, „ale shromáždění velkého množství lidí znamená zvýšenou bdělost. A také pečlivou přípravu opatření proti covid-19“.

Žít s nebezpečím

Nicméně ne každý Jihokorejec se teď hrne do cestování. Vláda při svém rozhodování brala v potaz i nedávný průzkum veřejného mínění, kde se snažila zjistit, jak se obyvatelé ke kampani sociální distance staví.

Ukázalo se, že přes 63 % dotázaných okamžitý konec kampaně odmítlo. Skoro dvě třetiny z nich to vysvětlily obavami z druhé vlny epidemie v době, kdy ještě nemáme účinný lék.

Jak řekla jedna padesátnice ze Soulu reportérce Jonhap: „Pravidla se zmírnila, ale radši zůstanu v bezpečí, dokud si nebudu moct být jistá, že se věci zlepšily. Nejspíš počkám do konce zlatých prázdnin, než si zas zajdu do kostela a za přáteli.“

Jiní mluví o dlouhodobějším měřítku – a světě, ke kterému koronavirus patří podobně jako smog. Nebezpečí, s nímž se musíme sžít, protože nic jiného nám aspoň zatím nezbývá.

„Mám pocit, že se ten virus v něčem podobá prachovým částečkám,“ říká Sophia Jun, kancelářská pracovnice rovněž z hlavního města. „Na začátku to byl obrovský problém, ale teď se už strachujeme méně. Když budeme opatrní a nosit roušky, můžeme dál žít. Umím si představit, že z hlášení nových infekcí se stane něco jako předpověď počasí. Jakkoli doufám, že se věci nezhorší, musíme si na to zvyknout. A zvykneme si.“

Vláda se zatím může pokusit, aby to „zvykání si“ pokud možno zabezpečila a usnadnila. Nejbezpečnější z hlediska šíření viru je samozřejmě plošná společenská karanténa, ale z hlediska života je svízelná. A „ještě nejsme ve stavu, kdy bychom si mohli vydechnout,“ podotkl na schůzi vlády premiér Čong Se-kjun.

„K životu (jako před epidemií) se možná ještě dlouho nevrátíme. Možná vůbec nikdy,“ řekl Čong.

Dobrá zpráva o uzdravených pozitivních

A v takovém případě se hodí každá dobrá zpráva. Jihokorejské odborníky už týdny znepokojovali pacienti, které prohlásili za uzdravené z covid-19, ale při následných kontrolách u nich test znovu prokázal přítomnost viru. Jejich podíl se zdá být velmi nízký, z celkových zatím 8411 uzdravených jen 207. Uzdravenými se rozumí pacienti, které kvůli nákaze hospitalizovali.

Jenže být to jeden dva lidé, mávne se nad tím rukou snadněji, než když jich jsou desítky. Tím spíš u viru, o kterém zatím víme tak málo, protože každá anomálie může mít význam. A tato konkrétní zrovna dost velký, protože souvisí s protilátkami, a ty zase s vývojem vakcíny.

Jak je možné, že uzdravený člověk má v těle aktivní virus? Reaktivace, nebo nová infekce (a tedy i problém s imunitou)? Nebo falešný výsledek testu? Hrozí nové propuknutí covid-19 – nebezpečí pro uzdraveného? Hrozí, že uzdravený zůstává nakažlivý – nebezpečí pro okolí?

Dnes jsme se dozvěděli aspoň část odpovědí. „Vyléčení pacienti, kteří znovu měli pozitivní test, mají minimální nebo vůbec žádnou nakažlivost,“ oznámil na dnešní tiskové konferenci ředitel Korejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (Podrobné informace o výzkumu má deník South China Morning Post, pozn. red.)

Aktuální bilance v Korejské republice (KCDC):

  • potvrzení nakažení: 10 702
  • propuštění z nemocnice: 8411
  • celková smrtnost 2,24 % (nad 80 let věku 23,5 %)
  • otestováno 583 971 lidí, míra pozitivity 1,9 %

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Dálný východ

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější