Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Studenty nechte studovat.“ Poslechli jsme Ondráčka a vyrazili pomoct zemědělcům

Třídicí linka na brambory. Foto: Michal Tomeš, Deník N
Třídicí linka na brambory. Foto: Michal Tomeš, Deník N

Uzavření hranic způsobilo českým zemědělcům mnoho problémů. Kromě poklesu odbytu je trápí především nedostatek pracovníků. Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka by tisíce cizinců mohli nahradit studenti vysokých škol, farmáři ale jeho nápad zpochybňují. Den strávený mezi zemědělci potvrzuje, že české plodiny by bez lidí z východní Evropy vypěstoval málokdo.

Modrá obloha i oranžový kotouč slunce vycházející zpoza obzoru neomylně avizují jasný den, zatímco čísla na teploměru atakující bod mrazu připomínají, jak může být počasí na jaře zrádné. Vesnice v polabské nížině sice ještě úplně neožily, během několika minut se ale v jejich okolí probudí čilý ruch.

Jeho předzvěstí jsou mikrobusy, které po klíčové zemědělské oblasti rozvážejí agenturní pracovníky. Dělníků je s pokračujícím jarem potřeba stále více, za dva měsíce může být situace kritická. Zemědělci se obávají, že pokud se neotevřou hranice, nebude mít na polích kdo sklidit úrodu.

Jedním z farmářů, kteří jsou závislí na zahraniční pracovní síle, je Jan Procházka ze Semic nedaleko Lysé nad Labem. Před sedmou hodinou ranní již s kolegy rozděluje pokyny pracovníkům, kteří pocházejí převážně z Ukrajiny a Moldavska. „Za jeden den nemáte šanci poznat, o čem práce v zemědělství skutečně je,“ říká na přivítanou Procházka. Mnohé činnosti spojené s pěstováním zeleniny podle něj sice nejsou technicky náročné, přesto se jedná o namáhavou práci, která není pro každého.

S pracovníky z východní Evropy spolupracuje od devadesátých let, postupně k němu na sezonní práce začali jezdit také příbuzní původních dělníků. „Lidé jsou schopni si tu vydělat slušné peníze, práce na poli ale trvá celý den,“ vysvětluje při cestě na pole energický padesátník. Dokáže si prý jen stěží představit

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Reportáž

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější