Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na nic se mě neptali, zdůvodnil Mynář, proč poslancům nepřišel vysvětlovat čínský dopis pro Kuberu

Kancléř Vratislav Mynář. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Kancléř Vratislav Mynář. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se odmítl zúčastnit jednání zahraničního výboru Sněmovny, jehož členové po něm chtějí vysvětlit původ výhrůžného dokumentu s čínským razítkem, který se našel ve věcech zesnulého šéfa Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Mynář svou neúčast vysvětluje tím, že se poslanci na nic neptali. Podle informací Deníku N právě kancléř vznik dokumentu inicioval. „Vaše dotazy nedávají jiný smysl než manipulovat fakty,“ vzkázal redakci.

Zahraniční výbor Sněmovny i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se několik týdnů snaží zjistit více informací o původu a účelu výhrůžného dokumentu, který byl nalezen ve věcech zesnulého předsedy horní komory Jaroslava Kubery. V dopise s razítkem čínské ambasády a adresou Hradu stálo, že pokud Kubera odjede na Tchaj-wan, budou české firmy v Číně platit. Obsah mimo jiné znepokojil vdovu po Kuberovi natolik, že o dokumentu informovala ochranku.

Jak upozornil Deník N, vznik dokumentu inicioval kancléř Mynář a několikrát o něm jednal se zástupci čínské ambasády. To je také důvod, proč chtěli poslanci i Senát odpovědi na řadu nejasností, které kolem dokumentu jsou. Například se doteď neví, proč dokument adresovaný Hradu skončil u Kubery. Poslanci také po kancléři žádali korespondenci mezi Hradem a čínskou ambasádou, aby se objasnily kroky prezidentovy kanceláře.

V úterý však do Sněmovny přišel od kancléře jasný vzkaz, že pozvání poslanců, aby mohl záležitost vysvětlit, odmítá. „Zahraniční výbor se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Výhrůžný dopis z čínské ambasády

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější