Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Největší státy a nadnárodní organizace pandemii nezvládly. Zaplatíme za to všichni

Každá hrozba typu současné pandemie má potenciál ohrozit celý svět nejen proto, že koronavirus nebo globální oteplování nerespektují navzdory siláckým prohlášením národních politiků o suverenitě hranice, ale i proto, že nečelí sjednocené globální reakci. Foto: Adobe Stock
Každá hrozba typu současné pandemie má potenciál ohrozit celý svět nejen proto, že koronavirus nebo globální oteplování nerespektují navzdory siláckým prohlášením národních politiků o suverenitě hranice, ale i proto, že nečelí sjednocené globální reakci. Foto: Adobe Stock

Komentář Jiřího Pehe: Za současnou pandemií stojí – přinejmenším z velké části – kvůli svému nezodpovědnému chování Čína. Situaci určitě neprospívá zkreslování informací v autoritativně řízených zemích, jako je Rusko a Írán. Nicméně se nyní ukazuje, jak velké riziko pro nás představuje také slabost nadnárodních organizací a nekompetentnost zejména populistických lídrů v čele velkých západních demokracií.

Na světě by se našlo jen málo států, o nichž lze říct, že jejich čelní představitelé zvládají pandemii koronaviru bez chyb. Když už třeba některé zareagovaly včas v podobě tvrdých restriktivních opatření, která měla omezit kontakt mezi lidmi, potýkaly se pro změnu s nedostatkem ochranných pomůcek všeho druhu. Pro většinu zemí světa ale platí, že udělaly-li chyby, poškodily především samy sebe, protože to, co se v nich děje, nemá nezbytně globální dopady.

Naneštěstí oněch několik zemí, jejichž jednání naopak má přímé dopady na celý svět, zejména globální ekonomiku, bezpečnost i zdraví, si během pandemie nepočíná zrovna nejlépe. A selhaly do jisté míry i mezinárodní organizace, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO), které měly v popisu práce svět včas varovat a koordinovat boj s pandemií. WHO kupříkladu ignorovala varování přicházející už na konci minulého roku z Tchaj-wanu, že se v Číně rodí nová epidemie, protože Tchaj-wan není kvůli čínskému tlaku členem organizace.

Selhala i jiná nadnárodní entita: Evropská unie. Brusel zareagoval pozdě a neefektivně. Politici v členských státech z toho viní bruselskou byrokracii i Evropskou komisi, dalo se prý i s omezenými kompetencemi, které EU má v oblasti boje s pandemiemi a obecně ve zdravotnictví, udělat víc. To je jistě pravda, jenže hlavním zdrojem problémů je skutečnost, že Unie měla právě kvůli nedostatku kompetencí v této oblasti svázané ruce.

Selhání EU způsobily podobné důvody jako ty, které stály za jejím selháním během migrační krize v roce 2015. Obecně by se daly popsat jako nedotažená evropská integrace. V roce 2015 se ukázalo, že je problematické mít vysokou úroveň integrace, jakou je volný pohyb lidí v rámci schengenského prostoru, a zároveň nechat migrační politiku fakticky v rukou členských států.

V současné pandemii se ukazuje, že je problematické mít společný trh, na němž závisí prosperita všech evropských států dohromady, a přitom ponechat reakci na pandemii v rukou národních států, které svými jednostrannými kroky v podobě zavírání hranic a dalších opatření společný trh fakticky paralyzují.

Pandemie také znovu odhalila naprostou bezmocnost Organizace spojených národů. Ta v jejím průběhu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější