Žádný návrat ke starému normálu se konat nebude. Nenechme datové skladníky definovat náš nový svět

Komentář Ondřeje Zaorala: Fotbal a hokej nahradila témata jako reprodukční faktor R nebo „zplošťování křivky“. Z každodenně zveřejňovaných dat pořád někdo něco počítá. Bez širší diskuse byl prosazen koncept „chytré karantény“, vytvořený skupinkou IT firem, jejichž ajťáci jsou přesvědčeni o tom, že virus se dá „porazit“ daty.
Stále silněji je tlačen pohled, že v současné situaci je na výběr pouze mezi svobodou a zdravím, případně mezi destrukcí ekonomiky a zdravím. Názory nesouhlasící s formulací těchto voleb nemají prostor, brání přece rychlému vybojování války. Nesmíme se na nic ohlížet, musíme bojovat.
Hlavně bojovat. Jediné, co se k nám přes zavřené hranice dostalo, je čínský styl odpovědi na virus. Kdokoli se podívá například do Jižní Koreje a vznese logickou otázku „proč to neděláme jako tam, když nemají exponenciální růst a obchody jsou otevřené“, je okamžitě uzemněn univerzálním argumentem, že tam je to přece úplně jiné.

Čelíme řetězové reakci, budoucnost se bude lišit od všeho, co jsme kdy zažili, říká britský historik
Každý den probíhá mediální masáž čísly – počet testů, počet pozitivně testovaných a mrtvých. Ajťáci si počítají a na Seznamu zveřejňují R. Nikdo se ani neptá, jakým způsobem že to R počítají. Přece klesá a to je super. A navíc – dělá to borec z Oxfordu, tak buďte ticho a s úžasem koukejte, jak klesá z 1,2 na 1,1. V každém z nás, kdo někdy nějaký model tvořil, tento přístup zvedá obrovskou červenou vlajku.
V momentě, kdy někdo nechce mluvit o vstupních datech a nezveřejňuje okamžitě s výsledkem i metodiku, je jedno, jestli