Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Do mokřadu na Břeclavsku se už zakousl traktor Agrofertu. Inspekci, která vysušení šetří, to nevadí

Poslední zbytek vody z rozsáhlého mokřadu, který se na poli nedaleko Uherčic na Břeclavsku v posledních letech vytvořil. Nenápadný oblak prachu v dálce zvedá traktor, který vyschlý mokřad zpracovává na normální pole. Foto: Jan Moláček, Deník N
Poslední zbytek vody z rozsáhlého mokřadu, který se na poli nedaleko Uherčic na Břeclavsku v posledních letech vytvořil. Nenápadný oblak prachu v dálce zvedá traktor, který vyschlý mokřad zpracovává na normální pole. Foto: Jan Moláček, Deník N

Zemědělská firma Zemos patřící do koncernu Agrofert začala obdělávat lokalitu u Uherčic na Břeclavsku, kde byl donedávna zhruba sedmihektarový mokřad. Vytvořil se na poli během posledních několika let a stal se významným místem pro vzácné ptáky a obojživelníky. Jak ale o Velikonocích upozornila Česká společnost ornitologická, mokřad někdo vysušil. Jeho zmizení vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí. Jak Deník N na místě zjistil, firma Agrofertu začala pozemek okamžitě připravovat pro setbu.

„Ta rozpraskaná půda byla celý rok pod vodou, ale převážná část byl typický mokřad, tedy s rostlinným porostem, ale s vysokým stupněm provlhčení. To využívaly mokřadní typy ptáků, vodouš rudonohý, vodouš kropenatý, slavík modráček, strnad rákosní a mnoho dalších, také řada druhů obojživelníků,“ říká Pavel Forejtek z České společnosti ornitologické. Stojíme na okraji bývalého mokřadu v Uherčicích na Břeclavsku, který před několika týdny záhadně zmizel.

Jak Deník N už popsal, mokřad začal podle ornitologů vznikat v roce 2015, kdy staré a dlouho nepoužívané meliorační zařízení začalo na pole vodu naopak přivádět. Nikdo nevěděl proč, ale přírodovědci jásali – v krajině sužované suchem totiž vzniklo zhruba sedm hektarů oživených vzácnými druhy ptáků a dalších zvířat.

„Teď jediný život široko daleko jsme my dva,“ říká Forejtek nad vyprahlým a popraskaným bahnem.

Vyschlá půda, která měla být touto dobou pod vodou. A poskytovat útočiště mnoha druhům ptáků a obojživelníků. Foto: Jan Moláček, Deník N

Není to tak úplně pravda. Několik stovek metrů opodál se zvedá sloup prachu. Víří ho traktor, který na místo někdejšího mokřadu poslala zemědělská společnost Zemos. Ta patří pod koncern Agrofert, sídlí v nedalekých Velkých Němčicích a v okolí Uherčic obdělává drtivou většinu zemědělské půdy.

Předseda jejího představenstva Zdeněk Horák Deníku N potvrdil, že

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

Milion chvilek pro demokracii vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější