Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Trump netouží zachraňovat před virem svět, spasitelem americké ekonomiky se ale už také nestane, říká analytik

Donald Trump na pravidelné tiskovce ke koronaviru v Bílém domě. Foto: Gage Skidmore, Flickr
Donald Trump na pravidelné tiskovce ke koronaviru v Bílém domě. Foto: Gage Skidmore, Flickr

Pandemie potvrzuje, že Spojené státy hrají na mezinárodním poli stále menší roli. USA nestojí v čele boje proti koronavirové infekci, a to nejenom kvůli rozhodování prezidenta Donalda Trumpa. „V poslední době je ale právě díky Trumpově prezidentství vidět, jakým způsobem USA přistupují ke svým spojencům a k mezinárodním institucím, což byl od druhé světové války základ jejich geopolitické moci. Silné spojenectví a to, že národní zájmy USA se do určité míry prolínaly se zájmy jejich spojenců,“ vysvětluje analytik Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky a z Univerzity Karlovy.

USA hrají v probíhající koronavirové pandemii vedlejší roli, nejsou lídrem. Může mít tento fakt pro USA dopad z geopolitického hlediska?

Spojené státy ustupují ze svých pozic. Ale pandemii vnímám jako situaci, která jen zdůrazňuje dlouhodobé tendence, jako jsou celkové oslabování Spojených států v roli největší světové velmoci i posilování Číny, která se na toto místo dere. Koronavirová krize tohle podtrhává.

Posiluje tento fakt prezident Donald Trump?

V poslední době je vidět právě díky Trumpově prezidentství, jakým způsobem USA přistupují ke svým spojencům a k mezinárodním institucím, což byl od druhé světové války základ jejich geopolitické moci – silné spojenectví a to, že národní zájmy USA se do určité míry prolínaly se zájmy jejich spojenců. Z toho čerpaly mnohem lepší a udržitelnější geopolitický vliv než ten, který by plynul z toho, že někoho pod hrozbou síly donutíte, aby se choval tak, jak chcete.

Od toho hodnotového souladu, ze kterého dříve vycházela geopolitická moc USA, Washington ustupuje. Odstupuje z těchto pozic ve vazbě v NATO a dalších mezinárodních institucích a dohodách. Současná krize to jenom podtrhává.

Je to vidět i na Trumpových hrozbách Mezinárodní zdravotnické organizaci (WHO), které hrozí, že jí zruší 22procentní finanční příspěvek. Odchází z dalších orgánů OSN, Pařížské dohody, dohod o odzbrojování i dohody s Íránem.

Může se tedy kvůli této krizi ústup zrychlit a může se stát, že USA už nebudou patřit mezi světové lídry?

To si určitě nemyslím. USA se vydávají

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

Koronavirus

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější