Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak uvolňovali karanténu: Babiš a Havlíček marně bojovali za kadeřníky, epidemiologa vyděsily otevřené zoo

Grafika: Deník N
Grafika: Deník N

Plán na postupné uvolňování zákazů kvůli pandemii koronaviru by se měl podle představ kabinetu spustit v pondělí. Výsledný harmonogram podle výpovědí aktérů jednání, které Deník N shromáždil, vznikl po dlouhých diskusích, kdy museli odborníci premiéru Babišovi a ministru Havlíčkovi například vysvětlovat, proč ještě není možné otevřít kadeřnictví.

Vláda v úterý odhalila scénář, jak se budou postupně znovu otvírat jednotlivé provozovny a obchody. Výsledná podoba, kdy například kadeřnictví zůstala mezi posledními, která budou muset zůstat zavřená, vzešla z dlouhých debat mezi experty a politiky.

„Jednali jsme s různými ministerstvy a několik videokonferencí se konalo i v průběhu svátečního víkendu. Jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu trvala nejdéle, protože pan Havlíček se samozřejmě snažil obhajovat zájmy svého resortu a lidí, kteří podnikají,“ vysvětlil epidemiolog a šéf odborného týmu pro rozvolňování karanténních opatření Rastislav Maďar.

Jsme si vědomi vážnosti situace a naší absolutní prioritou je přinášet uprostřed všech zmatků spolehlivé a ověřené informace. Většina obsahu o koronaviru je k dispozici zdarma v části Minuta po minutě, kterou plníme ještě intenzivněji než obvykle, nebo v podcastech Studia N. Rozhodli jsme se také průběžně odemykat vybrané články o koronaviru. Budeme rádi, když naši práci podpoříte předplatným, abychom vám mohli dlouhodobě poskytovat kvalitní informační servis.

Některé věci podle něj experti nemohli dopustit, protože mají odpovědnost za lidské životy. „Toto jednání bylo i poměrně napínavé, protože každá skupina si obhajovala svoji pozici, ale zdravotní stránka musí převážit. Jsem rád, že nakonec i ministr Havlíček uznal, že některé věci jsou epidemiologicky závažné, proto je nemůžeme povolit, i když je po nich obrovská poptávka,“ uvedl Maďar.

Příkladem jsou právě kadeřnictví, za která bojoval nejen Havlíček, ale podle Maďara je chtěl otevřít i předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Riziko přenosu je ale podle epidemiologa při stříhání vlasů poměrně vysoké, protože se jedná o dlouhou aktivitu, kdy jsou dva lidé blízko u sebe. Navíc pokud by se kadeřnice nakazila a neměla příznaky, mohla by roznést nákazu mezi desítky lidí.

Nakonec tedy skupina přezdívaná Karanténa poslala vládě harmonogram, který prošel konzultacemi s jejími ministerstvy, avšak během zasedání kabinetu se ještě změnil. „Ten materiál přišel jako výsledek konzultací a úplně otevřeně řečeno, byly dvě alternativy, jedna rychlejší a jedna konzervativnější, s tím, že ve finále se zvolil kompromis mezi oběma,“ řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Trhy bez konzumace a zoo pro rozumné

Podle Maďara bylo vše předem projednané, jediné, co jej nakonec nemile překvapilo, bylo otevření zoologických zahrad poslední květnové pondělí. „Někdo si asi v dobré víře řekl, že je to hodně prostoru, ale je tam obrovské množství lidí, když je hezké počasí,“ varoval epidemiolog s tím, že se to snad ještě upraví, případně že snad lidé budou rozumní, a když uvidí fronty, nepůjdou tam.

Vicepremiér Havlíček vysvětlil, že na vládě navrhoval, aby se začalo s rozvolňováním o týden dříve, tedy již 20. dubna. Podle jeho plánu by se tedy již příští pondělí otevřely obchody s rozlohou do 200 metrů čtverečních, farmářské trhy, autosalony a mohli by pracovat řemeslníci, kteří mají provozovnu. S tím ale nesouhlasili odborníci.

Upozorňovali na to, že ještě nejsou vyhodnocené Velikonoce, proto požadovali, aby se obchody otevřely o další týden později. „Nakonec epidemiologové říkali: Nechte v první etapě jen farmářské trhy, autobazary a řemeslníky, ale obchody do 200 metrů čtverečních dejte až do druhé etapy. Jinými slovy, rozdělili jsme to do dvou etap,“ popsal Havlíček.

Na přesun farmářských trhů tlačil podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) především ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). „Má to dopad na malé farmáře a lokální producenty potravin. Bylo to jedno z opatření, které přišlo jako podnět od ministra zemědělství. Plán byl připravovaný po konzultaci s epidemiology a ministerstvem zdravotnictví,“ řekl Deníku N Petříček.

A s tím souhlasí i Maďar. Na trhy podle něj vyšlou kontroly, jestli jsou dodržovány hygienické podmínky. Hlavní podmínkou je, aby se na nich neshlukovali lidé. S tím mají podle něj problémy v Německu, kde trhy oplotili, což vedlo k tomu, že začaly vznikat fronty.

„Farmářské trhy budou bez konzumace čehokoli, bude to rychlý prodej do tašky a okamžité opuštění místa. Preferovaná bude platba kartou. Musí tam být všude dezinfekce rukou a na požádání musí mít pro klienty jednoduché igelitové rukavice a prodejci musí mít rukavice. Samozřejmostí pro obě strany je, že budou mít roušky,“ popsal podmínky Maďar. Mezi lidmi musí být také dvoumetrové rozestupy.

Trhovci by si mohli své stánky rozbalit již v pondělí, zatím ale nemohou jásat. Vláda totiž harmonogram dosud neschválila usnesením. Podle vicepremiéra pro ekonomiku s tím ale kabinet počítá: „Včera jsme si jednomyslně odsouhlasili, že tenhle režim je,“ řekl Deníku N Havlíček.

Razítko má v rukou Vojtěch

Finální potvrzení čekalo na resort ministra Adama Vojtěcha (za ANO). Současný zákaz prodeje totiž vychází z nařízení ministerstva zdravotnictví. To vydalo 6. dubna takzvané mimořádné opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví, ve kterém jsou určeny výjimky pro různé druhy obchodů a služeb, které mohou mít otevřeno.

Resort zdravotnictví nadvakrát zákazy zmírnil. Poprvé kvůli chybě sice umožnil od pondělí otevřít část prodejen nebo farmářské trhy, zamezil však lidem, aby sem chodili. Po upozornění chybu opravil, opatření tak začnou platit v pondělí tak, jak vláda avizovala.

Přestože vicepremiér Havlíček ujišťuje, že uvolňování příští týden skutečně začne, podoba jednotlivých kroků, které by měly umožnit řadě obchodníků a různým službám opět podnikat, nemusí být zcela definitivní. Kabinet totiž přiznává, že s plánem se počítá, pokud se nezhorší epidemiologická situace.

Po vyhlášení nouzového stavu různé zákazy a nařízení schvalovala nejprve vláda na základě krizového zákona, později ale začala nejrůznější opatření vydávat přes resort ministra Adama Vojtěcha (za ANO) a zákon o ochraně veřejného zdraví. Vláda kvůli tomuto postupu čelila kritice, že hledá cesty, jak zabránit případnému vyplácení kompenzací podnikatelům kvůli tomu, že jim neumožnila ze zdravotních důvodů provozovat jejich byznys.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější