Deník N

Bytová situace v Praze je extrémní, město může stavět levněji než developer, říká pirát Zábranský

Radní hl. m. Prahy pro transparentnost a bydlení Adam Zábranský. Foto: ČTK
Radní hl. m. Prahy pro transparentnost a bydlení Adam Zábranský. Foto: ČTK

Zlepšení bytové situace v Praze si nová magistrátní koalice zvolila za jeden z klíčových programových bodů. Praha by chtěla začít opravovat staré byty v majetku města, vytipovat nová místa pro výstavbu, zjednodušit schvalovací proces nebo zajistit bydlení pro nemajetné. Radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti) ale přiznává, že zlepšení se těžko projeví do čtyř let.

Zlepší se do budoucna dostupnost bydlení v Praze?

Myslím si, že je to možné. Faktorů ovlivňujících bydlení v Praze je ale hrozně moc a ne všechny můžeme my jako město ovlivnit. Můžeme spíše podniknout kroky, které z dlouhodobého nebo střednědobého pohledu zlepší podmínky bydlení. Těžko se to ale projeví do čtyř let.

V jednom z příspěvků na Facebooku jste uvedl, že existuje řada důvodů, kvůli kterým se bytová situace nezlepší. To působí trochu pesimisticky, ne?

Je to ukázka toho, že čtyři roky jsou na řešení málo času. Naše priority zůstávají celkem jasné: Chceme odblokovat stavební uzávěry na velkých rozvojových územích a brownfieldech, kde může vzniknout až 90 tisíc bytů. Stejně tak chceme zrychlit stavební řízení, které je v Česku jedno z nejpomalejších na světě, což zvyšuje náklady a vlastně zabíjí malé developery. To jsou ale hlavně dlouhodobé kroky.

O délce stavebního řízení mluvil pro Seznam i majitel firmy Central Group. Podle něj se táhne výstavba bytů v průměru kolem 10–12 let. Co s tím může Praha dělat?

Zásadní je stavební zákon, se kterým ale nemůžeme nic moc dělat. Můžeme sice navrhnout legislativní změnu, ale není v našich možnostech zákon přímo změnit. Na druhou stranu pražské stavební úřady a další orgány nedodržují správní lhůty, což natahuje územní a stavební řízení až o několik let. Problémem je, že máme dotčených úřadů moc, takže když se každý z nich trochu zdrží, celková doba se výrazně natáhne.

My se teď snažíme analyzovat, kde se řízení zadrhávají, a podle toho chceme dělat nějaká opatření. Ať už personální, nebo finanční, kdy bychom odměňovali úředníky za to, že dodržují termíny. Musíme ale vycházet z analýzy.

Skrze vlastní bytový fond to Praha měnit nemůže? Přeci jen má osm tisíc bytů, další tisíce mají městské části.

Oblast bytové politiky je jedna z možností, jak můžeme ovlivňovat ceny bydlení. Nástroj je to velmi slabý, protože je malý. Skrze bytový fond nemůžeme ovlivňovat ceny bytů, můžeme pouze třeba preferovat určité profese jako hasiče a zdravotníky, případně řešit sociální bydlení. Můžeme zajišťovat, aby se z lidí, kteří nemají na bydlení, nestávali bezdomovci. Skrze městský bytový fond nevyřešíme problém střední třídy, která má problémy s výší nájemného.

A pro střední třídu tedy nemůže Praha dělat nic?

Může, ale jen

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

V tomto okamžiku nejčtenější