Deník N

Notes Deníku N: Stopové množství pravdy v Zemanových výrocích o BIS a začíná doba pomerkelová

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

Česko má prezidenta, který útočí na vlastní tajnou službu. CDU má novou šéfku, která se možná stane příští kancléřkou. A Jan Jiřička má milou povinnost vás provést pátečním děním.

Z naší produkce

Dnešní hlavní agendu vytyčil včerejší rozhovor prezidenta Miloše Zemana ve spřátelené TV Barrandov. Jeho výroky o BIS sice byly třaskavé, ale když se konfrontovaly s fakty – což Janové Tvrdoň a Wirnitzer učinili –, ukázalo se, že v nich bylo pravdy pomálu. Příklad?

  • Miloš Zeman: „BIS, pokud se nemýlím, má rozpočet asi tři miliardy korun z našich daní.“
  • Fakta: Prezident se mýlí. Podle poslední výroční zprávy BIS hospodařila loni tajná služba s rozpočtem ve výši 1,7 miliardy korun.

Prezident to (nejen) na sociálních sítích během dne schytával zleva zprava, dokonce jej kritizovali i politici SPD, kteří obvykle s Hradem názorově souzní.

Práce kontrarozvědky se v rozhovoru Lukáše Prchala zastal i šéf sněmovní komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek. „Nemám informace, že by se něco takového mohlo v civilizovaném světě stát,“ zhodnotil Zemanovu kritiku. S prezidentem chce kvůli tomu mluvit. Svou práci hájila i samotná kontrarozvědka.

Annegret místo Angely. Německo zažilo důležitý politický předěl. CDU se s mohutnými ovacemi po osmnácti letech rozloučila s Angelou Merkelovou a do čela strany vybrala matku tří synů, Annegret Kramp-Karrenbauerovou. Pro české čtenáře zatím nepříliš známou političku přiblížili Jan Kudláček a Kirill Ščeblykin.

Zima k případu Kováře. Hana Mazancová pokračuje ve sledování případu prorektora Karlovy univerzity Martina Kováře, který je podezřelý z opisování. Ke kauze se v jejím rozhovoru poprvé vyjádřil rektor Tomáš Zima.
K možnému plagiátorství se staví rezervovaně, například shazuje argument studentů, že údajné Kovářovo opisování bylo veřejné tajemství, s tím, že to bylo na úrovni drbu.

Arménií to začalo. Přesně před třiceti lety seděl dvacátník Šimon Pánek s kamarády v hospodě, když je nad pivem napadlo pomoct zemětřesením stižené Arménii. O začátcích české humanitární pomoci, proměně dobrodružných romantiků v 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější