Deník N

„Nikoho nezajímá, jak máme žít.“ Pracovníkům na dohodách docházejí peníze, vláda s pomocí otálí

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Téměř měsíc po vyhlášení nouzového stavu a zahájení přísných opatření jsou v Česku stále desetitisíce lidí, kteří nedosáhnou na žádnou formu nové státní pomoci. O budoucnosti lidí pracujících na dohodu o provedení práce a pracovní činnosti se rozhodne až v následujících týdnech, pro některé už je přitom nyní situace kritická.

„Odřízli nás od příjmu a nikoho nezajímá, jak máme žít. Nevím, jak dál,“ popisuje svou situaci Milan Berger. Kvůli zdravotním problémům nemůže pracovat na trvalý poměr, měl proto uzavřenou dohodu o pracovní činnosti v jednom brněnském hypermarketu. Ten po zavedení karanténních opatření omezil svůj provoz a části „dohodářů“ nevypsal na následující týdny směny.

„Dostalo mě to do tíživé situace, přišel jsem o příjem a nemám jak hradit zdravotní a sociální pojištění,“ dodává Berger, který také finančně přispívá na výchovu svého syna. Na případné ošetřovné nemá jako člověk pracující na dohodu nárok. „Moje situace je v tuto chvíli kritická,“ hodnotí s povzdechem Berger.

O nutnosti pomoci tisícům dohodářů přitom ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová hovořila koncem března. Konkrétní opatření se mělo na stůl vlády dostat

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější