Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Koronavirus ochromil zdravotnictví. Odkládá se péče o nemocné, které nákaza ohrožuje nejvíce

Ilustrační foto: ČTK/DPA
Ilustrační foto: ČTK/DPA

Lidé s vysokým tlakem, cukrovkou nebo srdečními chorobami se teď ocitají většinou bez léčby. Nemocnice totiž kvůli epidemii utlumily činnost. Přitom právě pro tyto pacienty je nákaza koronavirem nejnebezpečnější. Epidemie ohrožuje také ostatní nemocné, kteří se ze strachu před nákazou bojí přijít do ordinace. Pokud by tento stav trval déle, může se výrazně zhoršit zdraví chronicky nemocných, varují lékaři.

Senior z České Kamenice na Děčínsku onemocněl v půlce března běžnou angínou. Uprostřed koronavirové epidemie se ale bál přijít k lékaři a doufal, že si tělo poradí samo. Jindy svědomitý pacient tentokrát otálel a doplatil na to.

„Až po několika dnech mi zavolala jeho zoufalá manželka, že se mu velmi přitížilo. Zjistila jsem, že má v krku rozsáhlé hnisavé ložisko, takzvaný absces. Poslala jsem ho hned do nemocnice, ale bylo už pozdě. Skončil kvůli septickému šoku ve velmi komplikovaném stavu na jednotce intenzivní péče,“ popisuje praktická lékařka Hana Moudrá.

To, že pacienti kvůli epidemii odkládají ošetření, potvrzují i další lékaři. „Někteří nemocní přicházejí na vyšetření s potížemi bohužel opožděně, právě z obav před nákazou koronavirem v čekárně,“ říká Aleš Linhart, přednosta II. interní kliniky kardiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nemocnice zároveň kvůli riziku šíření nákazy na doporučení ministerstva zdravotnictví utlumují vše, co není akutní. Pražská Fakultní nemocnice v Motole před koronavirovou nákazou přijímala každý den k hospitalizaci kolem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější