Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Neziskovky v krizi nepomáhají, napsal Babiš. Od prvního dne zachraňujeme nejslabší, bouří se organizace

Premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK
Premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) jedné z dobrovolnic v dopisu napsal, že v době koronavirové krize postrádá pomoc neziskového sektoru. Vzápětí se na sítích začal hojně sdílet seznam, kde všude neziskovky pomáhají. Premiér se už za svá slova omluvil – ale velmi nenápadně.

Velkou vlnu nevole vyvolala odpověď premiéra Andreje Babiše dobrovolnici Anežce Poláškové. V dopise jí vysvětluje, že stát nebude přijímat uprchlíky, a dodává, že mu v této kritické době chybí pomoc neziskovek.

„Ovšem od prvních okamžiků, kdy se v naší zemi projevily symptomy krize s koronavirem, postrádám pomoc z neziskového sektoru,“ napsal doslova Babiš.

Tím ale pobouřil velkou část neziskových organizací. Nadace Open Society Fund Praha krátce poté připomněla seznam z poloviny března, jak neziskovky pomáhají. Je v něm například organizace Život 90, která ve spolupráci s pražským magistrátem provozuje non-stop linku pro seniory. Nechybí ani skauti a skautky, které šíří informační letáky, šijí roušky a vyrábějí na 3D tiskárnách ochranné štíty. Na seznamu je uvedené i centrum Rosa, které poskytuje poradenství a pomoc obětem domácího násilí.

Nově také vznikly stránky Neziskovky zachraňují životy, na nichž se několik desítek zástupců neziskovek ve společném prohlášení proti Babišovu výroku ohrazují.

Považujeme za ostudné, když se premiér Andrej Babiš rozhodne navážet zrovna do těch, kteří se snaží každý den odvracet zkázu, kterou epidemie může napáchat na těch nejslabších. Nerozumíme tomu. Nepotřebujeme radit, co máme dělat. Pracujeme od prvních dnů,“ stojí v textu. Signatáři dodávají, že pracovníci hospiců, sociálních služeb či sociální pracovníci nyní potřebují hlavně ochranné pomůcky.

Proti premiérovu výroku se na Facebooku ohradila i organizace Greenpeace – a premiér se v komentářích pod tímto příspěvkem za svá slova omluvil. „Tak za tohle se omlouvám. Psal jsem, že postrádám pomoc z neziskového sektoru. Měl jsem jen málo informací. Právě jsem si přečetl tenhle příspěvek a taky se informoval, co všechno lidi z českých neziskovek dělají a jak pomáhají. A dělají toho opravdu hodně. Studoval jsem to hodinu. Respekt a ještě jednou dík,“ napsal předseda vlády.

Některým neziskovkám ale vadí, že Babiš

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější