Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Některé profese zmizely, panuje tu nejistota jako po válce. Škody spočítáme, až skončí nouzový stav, tvrdí ekonomové

Kdy se obchody znovu otevřou? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Kdy se obchody znovu otevřou? Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Zeptali jsme se odborníků, koho současný propad české ekonomiky zasáhne nejvíce, kdy se situace zlepší a kolik budou v příštích měsících stát byty či euro.

Od zavedení prvních opatření na zpomalení a potlačení epidemie Covid-19 v Česku uplynul zhruba měsíc. Zavření škol a následně i většiny obchodů nebo zavedení povinné karantény pro všechny, kteří přišli do kontaktu s nakaženými, přitom ovlivní celou ekonomiku.

Na současný boj s koronavirem silně doplácejí například podnikatelé, ti přišli v mnoha případech ze dne na den o značnou část zakázek. Kvůli omezení prodeje a volného pohybu osob zároveň klesá spotřeba domácností, neboť teď mají méně příležitostí nakupovat. Řada z nich se navíc dostala do finanční nejistoty. Zvláště rodiny samoživitelů, kteří často museli zůstat doma s malými dětmi, nebo živnostníků.

Stejně tak dostal „ránu“ export. Vzhledem k tomu, že současná epidemie zasáhla celou Evropu, tedy i naše hlavní obchodní partnery, se čeští vývozci potýkají s rušením nebo odkládáním objednávek ze zahraničí, případně s nedostatkem materiálu potřebného k výrobě.

Hloubku propadu české ekonomiky kromě vývoje v okolních zemí ovlivní i délka epidemie a s ní spojených omezení. Klíčovou roli bude podle expertů hrát i to, jak se k nečekanému a prudkému zpomalení ekonomiky postaví vláda a jak firmy, živnostníky či běžné spotřebitele podpoří.

Kdo bude tuto pomoc nejvíce potřebovat a kdy můžeme doufat ve zlepšení situace, odhadují ekonomové v anketě Deníku N.

Seznam otázek, na které experti odpovídali:

 • S jakou nezaměstnaností máme pro tento rok počítat a které profese jsou nejohroženější?
 • O kolik procent se letos podle vašich současných výpočtů propadne celá česká ekonomika?
 • Kdy skončí nejhorší období a začne docházet k oživení?
 • Jak se bude v dalších měsících vyvíjet kurz koruny k euru?
 • Bude mít současné zpomalení nějaký větší vliv na ceny nemovitostí v Česku?
 • Zvládnou banky dál půjčovat i v případě, že by teď u části jejich klientů došlo k pozastavení splátek úvěrů a hypoték?

Odpovídali:

 • Dominik Stroukal, ekonom finanční skupiny Roklen
 • Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank
 • David Marek, ekonom poradenské skupiny Deloitte
 • Karina Kubelková, analytička Hospodářské komory ČR
 • Jan Vejmělek, ekonom Komerční banky

S jakou nezaměstnaností máme pro tento rok počítat a které profese jsou nejohroženější?

Dominik Stroukal

Můj odhad je nárůst na 15 procent, reálně ale mnohem víc. Nebudeme se totiž potýkat jen s nezaměstnaností, ale i podzaměstnaností. Spousta míst bude uměle udržovaná ze státního rozpočtu, část jich podrží sami zaměstnavatelé na vlastní náklady. Reálně tak nebude pracovat mnohem víc lidí, nebál bych se tvrdit, že přes 30 procent. Nemluvě o tom, že některé profese zmizely ze dne na den. Není to už ani o tom, že by byly nejvíce postižené, prostě neexistují. Smazal se celý přeshraniční turismus, neexistují barmani, herci, hoteliéři, trenéři. To jsme nikdy nezažili.

Helena Horská

Zatímco ještě na začátku března firmám chyběly stovky tisíc zaměstnanců, bezprecedentní omezení obrátilo situaci naruby. Ministryně práce a sociálních věcí jen tak mimochodem zveřejnila, že za jediný den, konkrétně ve středu 25.března, se na úřadech práce zaregistrovalo až na 2790 osob. Za dva březnové týdny to tak mohlo být skoro 30 tisíc lidí.

Pokud se budou tvrdá opatření vlády ve druhé polovině dubna postupně uvolňovat a firmám se podaří rozjet své provozy, nemělo by dojít k výraznějšímu propouštění – s výjimkou turistického ruchu, kde je ohroženo až 240 tisíc pracovních míst. Celková míra nezaměstnanosti se na konci roku může přehoupnout přes šest procent. V případě prodloužení celonárodní karantény do května by nezaměstnanost ke konci roku překonala hranici sedmi procent.

David Marek

Vzhledem k tomu, že stále nevíme, kdy dojde k obratu ve vývoji pandemie, je obtížné cokoliv předpovídat. Ve scénáři, se kterým aktuálně pracujeme, by se ale míra nezaměstnanosti mohla do konce roku zhruba zdvojnásobit (obecná míra nezaměstnanosti v České republice činila v únoru dvě procenta, pozn. red.).

Karina Kubelková

Podle našeho posledního šetření z konce března zatím k propouštění přistoupilo sedm procent respondentů, především v restauračních službách, kde šlo o 17 procent firem, a v cestovním ruchu. Zde se jednalo o 14 procent firem. Nejvíce zaměstnanců ale u nás pracuje ve zpracovatelském průmyslu, kde došlo k propouštění u devíti procent podniků.

Čtvrtina našich členů zvažuje propouštění v horizontu do června, v restauračních službách je to dokonce 40 procent a v cestovním ruchu 39 procent firem. Tato data nám dávají představu o tom, jak se bude trh práce vyvíjet v nejbližších měsících, nicméně nelze z toho dělat závěry pro celý rok.

Jan Vejmělek

Obáváme se, že počet nezaměstnaných výrazně vzroste. Realistický odhad je, že se podíl nezaměstnaných letos vyšplhá někam k šesti až sedmi procentům. Mezi nezaměstnané se primárně zařadí ti ze sektoru služeb, na které současná opatření dopadla především, tedy z oblasti gastronomie, turismu, kultury či sportu.

O kolik procent se letos podle vašich současných výpočtů propadne celá česká ekonomika?

Dominik Stroukal

Všechny odhady se neustále zhoršují, alespoň ve Spojených státech, u nás žádné dobré zatím publikovány nebyly. Pravděpodobně ale můžeme čekat nejhlubší propad HDP, nejvyšší nezaměstnanost a největší pokles obchodu v našich dějinách.

Helena Horská

Vzhledem k bezprecedentní nejistotě, která se dá přirovnat jen k poválečnému období, je těžké pracovat jen s jednou variantou vývoje. Každému je jasné, že čím déle budou zákazy trvat, tím náročnější bude zotavení ekonomiky a tím více nevratných škod budeme sčítat. Pokud po Velikonocích přijde pozvolné uvolnění zákazů, je šance na v celku hladké oživení u většiny sektorů vyjma cestovního ruchu. V průměru pak očekáváme roční propad mezi pěti až šesti procenty. Při prodloužení celonárodní karantény do května by se výsledek přiblížil na hranici dvouciferného poklesu.

David Marek

Pracujeme s variantou poklesu HDP o deset procent. Značná část ekonomiky je ochromená, zbytek zasáhne globální recese a pokles spotřebitelské poptávky a firemních investic. Vládní podpora a extrémně uvolněná měnová politika České národní banky to mohou zbrzdit, ale nezachrání.

Karina Kubelková

V situaci, kdy neznáme definitivní konec mimořádných opatření, ani nepřistupujeme k modelovým propočtům. Nová prognóza by trvala dva týdny i déle, během kterých by se situace mohla zcela změnit. Pro naše rychlé zotavení je zásadní, aby se co nejdříve vzchopili spotřebitelé a firmy ze západní Evropy, především z Německa.

Jan Vejmělek

Můj osobní odhad se pohybuje někde v pásmu pěti až sedmi procent. Riziko je jednoznačně vychýleno směrem k horšímu číslu. Varianta, že současné restrikce skončí dříve, je téměř nepravděpodobná. Naopak riziko prodloužení těchto opatření je více než reálné.

Kdy skončí nejhorší období a začne docházet k oživení?

Dominik Stroukal

Současná krize bude končit naněkolikrát. Kdy budeme chodit venku bez roušky bez hrozby pokuty? Kdy si dáme pivo v hospodě bez povinného rozestupu? Kdy se podíváme do zahraničí na dovolenou? Kdy se vrátí náš dluh pod třicet procent HDP. To jsou různé konce stejné krize. Kdybych předstíral, že mám věšteckou kouli: červen 2020, listopad 2020, květen 2021, nikdy.

Helena Horská

Hned jak se uvolní nejpřísnější restrikce vlády, počet nakažených začne klesat a děti se vrátí do škol. Zaměstnanci se začnou vracet do práce a přeživší živnosti se znovu otevřou.

David Marek

Předně se musíme dostat zpátky do továren a kanceláří. Ale i potom bude ještě chvíli trvat, než pomine zvýšená opatrnost a ekonomika se vrátí do normálních kolejí.

Karina Kubelková

Až skončí nouzový stav a další mimořádná opatření vlády, začneme počítat škody a ukáže se, kolik podniků je schopno dál fungovat. Klíčové je i znovuotevření automobilek. Pak budeme pravděpodobně z nejhoršího venku, pomalu se obnoví podnikání a hlavně český průmysl.

Jan Vejmělek

První vlaštovkou bude situace, kdy skončí nouzový stav a pomalu – a je jisté, že opravdu pomalu – se budou současná opatření zmírňovat. Ke stabilizaci ekonomiky by mohlo dojít ve třetím čtvrtletí, závěr roku by pak již měl být ve znamení oživení.

Jak se bude v dalších měsících vyvíjet kurz koruny k euru?

Dominik Stroukal

Dokud nejsou velké ekonomiky jako USA z nejhoršího venku, bude mít koruna tlak na oslabení směrem k 28 korunám za euro. Až se k té hranici přiblíží, je pravděpodobné, že Česká národní banka zasáhne a pošle korunu na silnější pozici někde kolem 26,5 koruny za euro.

Helena Horská

Kurz koruny je zmítán nejistou budoucností a hloubkou propadu, který zasáhne nejen českou ekonomiku, ale i její obchodní partnery. Zahraniční investoři, kteří „seděli“ na koruně, část korunových aktiv prodali. Proto teď česká měna prudce oslabila až k hladině 28 korun za euro. Na konci druhého čtvrtletí očekáváme korunu okolo 27 za euro, tedy o něco silnější než nyní.

David Marek

Česká měna je teď výrazně podhodnocená. Náš trh sice dostal tvrdý úder, ale reakce kurzu byla větší, než by odpovídalo změně v reálné ekonomice. Po zklidnění situace by se měl začít vracet na silnější úrovně.

Karina Kubelková

Ve směru oslabování koruny působí jednoznačně snižování sazeb ČNB. Do velké míry tak záleží na dalších krocích naší centrální banky.

Jan Vejmělek

Koruna reagovala na razantní vládní opatření dlouho nevídaným oslabením. Ještě v prvních dvou měsících tohoto roku patřila k nejvýkonnějším měnám na světě, kurz se dostal dokonce pod 25 korun za euro. Za poslední měsíc a půl ztratila více než deset procent své hodnoty, do toho ČNB razantně snížila úrokové sazby. Zároveň ale její guvernér uvedl, že dalšímu výraznějšímu oslabení koruny by se ČNB bránila intervencemi.

Bude mít současné zpomalení nějaký větší vliv na ceny nemovitostí v Česku?

Dominik Stroukal

Ano, ale jen krátkodobě a v určitém segmentu nemovitostí. Možná spadnou ceny luxusních nestandardních loftů. Ale na hlavní části trhu, která řeší potřebu bydlení, se to promítne minimálně.

Helena Horská

Stejně jako ekonomika, i trh s nemovitostmi zamrzl. Nakupující i prodávající čekají. Stavební práce se ale většinou nezastavily a jedou dál. Pokud se naše hospodářství rychle odrazí ode dna, zájem o nemovitosti se postupně vrátí na původní úroveň. Plošnému poklesu cen nemovitostí by navíc měl zabránit trvalý nedostatek bytů po celém Česku.

David Marek

Trh nemovitostí byl před pandemií přehřátý. Vzhledem k dopadu na krátkodobé nájemní bydlení a propadu ekonomiky je tedy pokles cen nemovitostí docela pravděpodobný.

Karina Kubelková

V tomto případě je ještě otázkou, na jak dlouho zůstanou zavřené hranice. Cestovní ruch se zejména v Praze na vyšších cenách nemovitostí také notně podílel. Řada lidí teď bude prodávat byty, které dříve pronajímali cizincům, protože se jim jako investice již nevyplatí.

Na druhou stranu je české stavebnictví postaveno na pracovnících ze zahraničí, především z Ukrajiny. Nouzový stav na Ukrajině, uzavření hranic a konec náboru zaměstnanců ze třetích zemí – to vše zpomaluje a prodražuje další výstavbu. Obrovskou roli hraje také omezená nabídka nemovitostí, která souvisí se zdlouhavým stavebním řízením.

Jan Vejmělek

Klíčové bude, jak se zvýší míra nezaměstnanosti a jak bude pro lidi obtížné získat financování na nákup nemovitostí. V kombinaci s omezením turismu se zvýší nabídka, šance na snížení cen řádově o procenta zde tedy je.

Zvládnou banky dál půjčovat i v případě, že by teď u části jejich klientů došlo k pozastavení splátek úvěrů a hypoték?

Dominik Stroukal

Jakkoliv je mi bytostně cizí zasahovat do vztahu mezi věřitelem a dlužníkem, banky nebudou mít problém současnou situaci přežít.

Helena Horská

V podobně vyhrocených situacích nastává problém nepříznivého výběru, kdy o půjčky bude největší zájem u méně bonitních klientů, kteří budou bohužel tvrdě zasaženi koronavirovou krizí. S ohledem na značné riziko následného problematického splácení budou banky pečlivě zvažovat každý úvěr.

David Marek

Banky musí plnit limity předepsané regulací, a pokud by se stalo, že je odložení splátek ohrozí, logicky nebudou zvyšovat objemy rizikových aktiv, tedy úvěrů.

Karina Kubelková

Podle našich informací jsou finanční instituce velmi dobře připravené konkrétně pomoci všem občanům a podnikatelům v tíživé finanční situaci samy od sebe. Ať už formou odkladu splátek, výhodných půjček, nebo zprostředkování peněz ze státních programů.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Jan Vejmělek

Určitě ano. I když jsou současná opatření masivní, rozhodně neplatí, že se z ekonomického pohledu týkají všech firem a domácností. V krizi se často rodí i příležitosti a ty jsou banky připraveny financovat.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější