Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Boj proti koronaviru nesmí ohrožovat demokracii, vyzvala skupina evropských států. Česku o iniciativě nikdo neřekl

Ilustrační foto: ČTK
Ilustrační foto: ČTK

Na webových stránkách a sociálních sítích některých evropských zemí se včera večer či dnes objevilo prohlášení, které varuje před zneužíváním mimořádné situace k oklešťování demokracie. Kritice v tomto smyslu čelí především Maďarsko. Z textu není zřejmé, kdo je jeho autorem ani na jakém základě vznikla skupina zemí, které ho podpořily. Česko mezi nimi není, podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) o iniciativě nevědělo a zjišťuje, zda je možné se k ní připojit.

„Jsme hluboce znepokojeni rizikem porušování principu vlády práva, demokracie a základních práv, které přinášejí určitá mimořádná opatření,“ stojí v prohlášení původně třinácti zemí. Jako první ho už ve středu večer na Twitteru zveřejnil nizozemský ministr zahraničí Stef Blok.

https://twitter.com/ministerBlok/status/1245401454346674176?s=20

Skupina zemí v krátkém textu dále vyzývá k tomu, aby se za boj s epidemií neskrývala uzurpace moci. „Mimořádná opatření by se měla omezit na ta, která jsou nezbytná, měla by být přiměřená, ve své podstatě dočasná a mělo by být možné je přezkoumat standardní cestou. Měla by také respektovat výše zmíněné principy a závazky plynoucí z mezinárodního práva. Neměla by omezovat svobodu projevu a svobodu tisku,“ píše se v prohlášení.

Nizozemské ministerstvo zahraničí text zveřejnilo jako společné prohlášení třinácti zemí – Belgie, Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Irska, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Portugalska, Španělska a Švédska. Z prohlášení samotného ani z Blokova tweetu ale není jasné, proč se k akci připojilo právě těchto třináct států a zda o ní věděly i další země EU. Ministr zahraničí Tomáš Petříček už ve středu večer Deníku N napsal, že jeho úřad o prohlášení

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější