Deník N

Kraje hledají místa pro nakažené seniory. Čunek volá na pomoc zdravotníky z lázní, v Hradci můžou využít hotel

Staré lidi koronavirus ohrožuje nejvíce, v domovech seniorů hrozí katastrofa. Foto: Adobe Stock
Staré lidi koronavirus ohrožuje nejvíce, v domovech seniorů hrozí katastrofa. Foto: Adobe Stock

Kraje řeší, jak ochránit ty, které nemoc Covid-19 ohrožuje nejvíc – seniory. Spoléhají se hlavně na izolaci prostor ve stávajících domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních. Splnit pokyn ministerstva zdravotnictví, aby našly prázdné prostory, kam by bylo možné nakažené převézt, se ne všem daří. Chybí personál a také ochranné pomůcky.

Původně ministerstvo zdravotnictví doporučovalo, aby senioři s mírným průběhem nemoci zůstávali ve svých zařízeních a byli izolováni od ostatních v rámci takzvaných covid a non-covid zón – a to včetně personálu, který je ošetřuje.

„Naším zájmem je, aby klienti zůstali tam, kde jsou, a nebyli hospitalizováni. Tam mají být odesláni pouze ti, kteří mají závažný průběh. Za dodržování nastavených podmínek je to podle nás zvládnutelné a věříme, že budeme mít vyšší prevenci v šíření,“ prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Krátce nato se ale začaly objevovat případy nákazy v dalších zařízeních pro seniory. V Litoměřicích se nákaza koronavirem prokázala u 52 klientů. V Břevnici u Havlíčkova Brodu mělo pozitivní test devět pracovníků a 20 z celkem 22 klientů. Nákaza se potvrdila také u pracovnice přímé péče Domova pro seniory Iris v Ostravě, která minulý týden pracovala na oddělení s 25 klienty. To je jen několik zpráv o šíření nákazy v zařízeních pro ty nejohroženější.

Ministr Vojtěch proto se svým náměstkem Romanem Prymulou, v té době ještě šéfem Ústředního krizového štábu, vyčlenil v Praze a okolí místa pro převoz nakažených klientů domovů. Celkem se jedná o 329 lůžek v Nemocnici Na Bulovce, Na Františku, Lázních Toušeň a také ve vojenském zařízení Těchonín. „Budou tady mít plnou péči a zamezíme přenosu,“ vysvětloval Vojtěch.

Podobný pokyn si pak na pondělní schůzce s vládou vyslechli také hejtmani. Podle doporučení ministerstva zdravotnictví by měli pracovat s takzvaným kombinovaným modelem, tedy že kromě izolace přímo v zařízeních by měli hledat i samostatné prostory, kam nakažené seniory přemístit.

Přespávat v tělocvičně

Cestu zatím hledá Středočeský kraj, který přímo zřizuje na čtyři desítky domovů. Další senioři jsou pak umístěni i ve dvanácti zařízeních s takzvaným zvláštním režimem. Zhruba polovina příspěvkových organizací je podle středočeské radní pro sociální oblast Anety Heřmanové (ČSSD) již delší dobu na případnou karanténu celého zařízení připravena.

„Mají sbaleny osobní věci minimálně na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější