Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Viry sílí, lidi šílí. Pandemie napomáhá kreativitě a soudržnosti. A netopýři jsou fajn, když je nehladíte

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Z okna home officu vyhazuje zazátkovanou láhev středečních novinek Ivan Adamovič.

Domov

Ve zprávách zvířátky končí, my s nimi dnes začneme. Seznamte se: netopýr. Nemá v poslední době zrovna nejlepší pověst. Zaslouží si ji? To jsme se šli zeptat znojemského zoologa Antonína Reitera. Po tomto rozhovoru možná létavec ztratí auru zabijáka lidstva, i když dotýkat se jich prý opravdu není nejlepší nápad, protože přece jen bývají přenašeči řady patogenů. Dotýkat se jich ale nemusíte a oni se vás také dotýkat nebudou. A do vlasů se prý nezamotávají, i když se na to výzkumníci zaměřili a zkoumali, jestli je to možné.
Netopýři to mají těžké. Zdroj: G.cz

Viry sílí / Lidi šílí / naše pivo / Dodá síly. Pandemie vyvolala v lidech často nečekané poryvy tvořivosti – od hospodských, kteří se proměnili v poety, po armádu šiček a šičů vyrábějících roušky jako v manufakturách za dávných časů. Češi míchají antibakteriální gely, tisknou ochranné štíty z 3D tiskáren, učitelé vyrábějí online kurzy… Jana Ciglerová pročesala internet a všechno to pro vás sepsala.

V době, jako je tato, je veřejnost podstatně citlivější na jakékoliv kroky vlády. A když padl z ministerstva obrany návrh, který by dával do rukou premiéra téměř absolutní moc v době ohrožení, bylo to jako křísnout v prachárně. Orbánizace země? Nakonec se ukázalo, že to není tak horké, jak to zvenku vypadá, a návrh odmítl i premiér.

Špatná zpráva je, že Thomayerova nemocnice a FN Motol přestaly kvůli nedostatku personálu provádět testy na Covid-19. Dobrou zprávou je, že naopak Vinohradská nemocnice začala a dokonce umožňuje lidem čekat v autě, vytvořila tedy takový pandemický drive-thru. Na Bulovce se zase můžete objednat na přesný termín testu.

Dvanáctiletý syn autora tohoto notesu vymyslel novotvar: na tvářích venku nosíme viroušky. A náš fotograf Gabriel Kuchta se prošel městem zachytil malou módní přehlídku… viroušek.

Svět

Pojďme do světa. Petra Procházková přináší rozhovor s průvodcem vysokohorských turistů Romanem Kozelkou, který byl v Gruzii a poté mu diagnostikovali koronavirus. Gruzínci uzavřeli část oblasti, kde se podnikatel pohyboval, a on sám během třítýdenní karantény zatím přišel o svůj byznys a vypráví, jak pandemie paralyzovala celý segment podnikání.

Ve Španělsku a Itálii přestalo přibývat pozitivně testovaných. Epidemiologové sice varují, že to může být i tím, že nejpostiženější oblasti nestíhají testovat, ale přejme si, aby to byl zlom ve vývoji. Sociální odstup je ovšem nutné zachovávat dál.

Na čínském trhu s ochrannými pomůckami panuje chaos a princip kdo s koho. Zmapovat se jej pokusil tlumočník a cestovatel žijící v Číně Pavel Dvořák.

Jestli vám někdy připadá, že žádný stát si v krizi nevede hůř než Česko, přečtěte si třeba rozhovor s Češkou, která žije v Belgii. Liknavost, s jakou tato země přijímá opatření, je prý do očí bijící. Oproti našim 31 má Belgie 514 obětí nemoci.

Naopak být podnikatelem v Dánsku není k zahození. Tamní vláda přichází s poměrně velkorysým plánem pomoci podnikům.

Je koronavirus rasista? Rozhodně v to doufají londýnské kolegyně pana K., partnera Ivy Pekárkové, které jsou afrického a jamajského původu. Mezi Afroangličany zde panuje přesvědčení, že virus likviduje především bělochy.

Libo-li trochu kultury? Až budete přemýšlet, co si v domácí izolaci pustit, neopomeňte seriál The English Game. Popisuje počátky profesionálního fotbalu ve Velké Británii a jeho tvůrcem není nikdo jiný než muž, který napsal Panství Downtown. Tedy toho seriálu, ne fotbalu.

Na závěr klobouk dolů – ve smutku. V Polsku zesnul Krzysztof Penderecki, možná nejznámější tamní skladatel současné hudby. Kromě plných koncertních sálů těšila jeho hudba i kinosály. Zkomponoval totiž hudbu pro takové mistrovské kousky jako Exorcista či Kubrickovo Osvícení.

Zítřejší vydání

Z obsahu čísla:
– Čínská „pomoc“ není výjimečná. ČR oproti jiným zemím nedostala nic navíc
– Čeští vědci si posvítí na koronavirus
– Čínský dopis Kuberovi si vyžádal Hrad
– Morové sloupy, pomníčky a lidská psychika
– Aleš Palán se vrací k šumavským samotářům

O čem psali jinde

Saša Uhlová se v A2larmu zamýšlí nad tím, že uprostřed bouřlivé debaty nad právem otců být i během koronaviru u porodu a právem rodičů doprovázet děti do nemocnice by se mohlo připomenout a ustanovit právo seniorů neumírat v osamění.

Donald Trump chtěl původně co nejdříve otevřít Ameriku obchodu a zmírňovat restrikce. Nyní však obrací, zřejmě při pohledu na rostoucí čísla nakažených a zemřelých. Tvrdí, že za úspěch bude považovat, zemře-li méně než 200 000 Američanů, píše iHNed.

Česko zažilo již druhý kybernetický útok na nemocnici za nouzového stavu, oznamuje Aktuálně.cz. Novým cílem byla Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech.

O české armádě má komentátor Martin Fendrych z Aktuálně.cz zřejmě horší mínění než o ministerstvu vnitra. Uveřejnil značně znepokojený článek o tom, že pokud dostane trasování nakažených na starost armáda, brzy ji budeme mít doma v obýváku.

Americký časopis Wired dnes přinesl rozhovor s předním mikrobiologem Garym Kobingerem, který sehrál klíčovou roli ve vývoji vakcíny proti ebole. Kobinger říká, že se oba viry liší svou smrtností (cca pět procent u nemoci Covid-19 versus 80 procent u eboly), nový koronavirus se ale mnohem rychleji šíří. „Co se ale nemění, je reakce jednotlivých světových společenství na ohrožení. Na začátku je vždy optimismus, když si příslušná oblast myslí, že jí se virus vyhne, a na konci je vždy panika, když všichni na poslední chvíli shánějí ochranné pomůcky.“

Čtete Notes? Vyzkoušejte i naše další newslettery! Naši redaktoři pro vás píšou týdenní souhrny o domácí politické scéně, aktuálním dění v USA, Německu nebo o světě vědy a techniky.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější