Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Bezdomovci se schovali před nákazou do hotelového luxusu. Praha chce krizi využít jako šanci, jak je dostat z ulice

Lidé bez domova mohou nyní v Praze využívat některé hostely i kempy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Lidé bez domova mohou nyní v Praze využívat některé hostely i kempy. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Praha se snaží kvůli obavě z rozšíření nákazy koronavirem dostat bezdomovce pod střechu. Využívá k tomu také prázdné hotely a hostely. Radní přemýšlejí, jak krizi využít k tomu, aby se lidé bez domova po jejím opadnutí nemuseli vrátit na ulici.

Zatímco minulý rok touto dobou si zde partičky cizinců užívaly první jarní paprsky, letos tu zní z mobilu romská hudba a skupina lidí bez domova tu hraje karty. Jsme na dvorku jednoho z pražských hostelů, který se kvůli koronaviru proměnil v ubytovnu pro bezdomovce.

Provozuje ji Armáda spásy ve spolupráci s magistrátem. Smyslem této proměny je, aby lidé nebyli v době vládních opatření na ulici.

„Bylo potřeba lidi dostat z ulice, protože tam jsou nejvíce v nebezpečí nákazy. Hledali jsme další možnosti, jak je ochránit,“ vysvětluje na recepci hostelu Sir Toby’s kousek od holešovické tržnice Jitka Modlitbová z Armády spásy. Pracuje jako ředitelka jednoho z center sociálních služeb a nyní má na starosti také provoz hostelu.

Roušky mají, i když kvůli nim remcají. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Každý z nocležníků má svou postel, k dispozici je sdílené sociální zařízení, televize a internet. Výbava hostelu zůstala stejná jako pro běžné klienty.

Celkově je zde ubytováno zhruba padesát lidí, kteří by jinak v tuto dobu přespávali buď na ulici, nebo by využívali některou ze zimních nocleháren. Ty město kvůli obavě z nákazy předčasně zavřelo a nahradily je právě hotely.

„Spousta lidí, kteří využívají naše zařízení, je v seniorním věku. Často jsou nemocní nebo jsou to třeba uživatelé návykových látek. Tím se zvyšuje riziko, že kdyby

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Koronavirus

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější