Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zdá se, že opatření fungují. Počet nových případů v mnoha evropských zemích přestal stoupat

Grafika: Deník N
Grafika: Deník N

V pátek padl v Itálii další smutný denní rekord. Pozitivně tam na Covid-19 otestovali více než 6500 lidí. Bylo to dvojnásobně více nových případů než pět dní předtím. Od toho dne však nových potvrzených pacientů pořád ubývalo. V průběhu uplynulého týdne a půl se jejich počet stabilizoval kolem 5 až 6 tisíc denně. Sice neklesá, ale ani neroste. Může to naznačovat, že opatření, která Itálie zavedla v Lombardii před třemi týdny a v celé zemi o dva dny později, fungují. Epidemiolog ale říká, že je to složitější.

„Vidíme zjevné snížení infekční křivky od 20. března, ale zatím ještě nejsme v klesající fázi. Jsou to jasné znaky účinnosti opatření, ale nesmíme upustit od sociálního odstupu,“ citovala agentura ANSA šéfa italského Národního zdravotního institutu Silvia Brusaferra.

Dobrá znamení

Podobné náznaky lze vidět také ve Španělsku. Tam počet nových pacientů dosáhl vrcholu ve čtvrtek.

Podobný trend zastavení růstu je patrný i v některých dalších evropských zemích (Švýcarsko, Německo, Rakousko). Může to znamenat, že opatření, která většina z nich zavedla, skutečně zafungovala a zastavila šíření viru.

Slovenský epidemiolog působící v České republice Rastislav Maďar však vyzývá při hodnocení k opatrnosti: „Opatření určitě fungují, avšak jejich efekt se ukazuje až s odstupem několika týdnů. Pokud však jde o počet nových případů, může to být způsobeno také tím, že některé nejvíce postižené oblasti nestíhají testovat nebo se zaměřují pouze na rizikové části populace. A platí to také pro jiné země, které mezi nejpostiženější nepatří. Pokud budete masivně testovat, budete na předních místech v počtu případů, i když vlastně máte díky tomu situaci pod lepší kontrolou. Není to tudíž hlavní ukazatel,“ řekl Denníku N.

Počet nových případů Covid-19 se v Itálii Španělsku, Německu a Francii stabilizoval. Zdroj: španělské ministerstvo zdravotnictví

V Itálii je vidět nárůst testování v posledních dnech, počet nových pacientů je přesto stejný. Záleží samozřejmě také na tom, kdo a kde je testován.

Podle Rastislava Maďara jde hlavně o to, zda se té které zemi daří usměrňovat epidemii do méně rizikové části populace, než vznikne promořením určitá kolektivní imunita. „Odrazem toho je počet nakažených ve vyšším věku nebo s chronickou nemocí, takže v rámci rizikových skupin. Země, kterým se tento počet povede snížit nejvíc, budou nejúspěšnější,“ dodal.

Naděje také ve Španělsku

Zatímco ve Španělsku do čtvrtka celkový počet nakažených stoupal o 20 procent denně, teď je to o 12 procent, informuje Reuters.

„Nevíme přesně, kdy se to potvrdí, ale blížíme se k vrcholu křivky, kterou zoufale sledujeme. V některých částech země jsme už možná dokonce za vrcholem, ale s těmito předběžnými informacemi musíme být opatrní,“ řekl v sobotu šéf krizového zdravotnického štábu Fernando Simón v Guardianu. „Nárůst případů se ve srovnání s předchozími týdny zmenšuje, ale je možné, že v některých regionech jsme případy nezjistili,“ dodal. Mimochodem, včera oznámili, že i on sám má Covid-19.

Čeká se na pokles počtu lidí na JIP

Epidemiolog Maďar říká, že velkou neznámou je počet asymptomatických pacientů. „Než bude přesněji známé procentuální zastoupení asymptomatických jedinců v populaci, kritériem zlepšování situace bude například to, že během delšího období bude klesat počet vážně nemocných a hospitalizovaných na JIP,“ řekl.

To se zatím neděje ani v Itálii, ani ve Španělsku. Počet nových pacientů na jednotkách intenzivní péče pořád roste. Nemoc může rizikové pacienty připoutat na JIP na několik týdnů; tři týdny i více pak může trvat, než pacient nemoci podlehne a zemře.

„Pacienti, kteří onemocní dnes, budou potřebovat lůžko na JIP za sedm až deset dní. To znamená, že pořád vidíme časový odstup mezi kontrolou přenosu a naplněním JIP. Budou přeplněné začátkem příštího týdne,“ řekl o víkendu španělský krizový šéf Simón.

Proto právě zprávy o rekordních počtech obětí za jeden den mohou pokračovat i přesto, že počet nových nakažených bude stagnovat, případně začne klesat. Navíc ve Španělsku i Itálii mnoho starších lidí umírá v domovech důchodců, a nemusejí tak být započteni do statistik obětí nového koronaviru.

Italové říkají, že vrchol by mohl přijít za sedm až deset dní. Jsou ale opatrní a varují lidi, aby nepolevovali v dodržování opatření. V Itálii nesmějí lidé bezdůvodně vycházet ven. Pokuta za volný pohyb na veřejnosti se minulý týden zvýšila ze 400 na více než tři tisíce eur.

Více případů v dubnu

Epidemiolog Maďar působící na Ostravské univerzitě se vyjádřil také k vývoji v České republice. Nepochybuje, že ve srovnání s březnem bude přibývat počet nových případů a s nimi také počet úmrtí. V Česku je nakaženo 3002 lidí, 24 zemřelo.

„Předpověď ke konci dubna si však zatím netroufne udělat kvalifikovaně nikdo, možná jen ten, kdo je ochotný střílet hrubé odhady. První velkou vlnu případů, která hrozila zahlcením systému, se nám zatím povedlo zadržet a teď se musíme soustředit na ochranu rizikových skupin,“ říká Maďar.

„Počet případů bude v dubnu zcela nepochybně růst také na Slovensku. Stačí k tomu pouze navýšit testovací kapacity. A pokud se to povede bez obětí na životech, bude to téměř zázrak,“ dodal.

Také Seattle

Ve Spojených státech vidíme momentálně výrazný nárůst nových případů. Celkový počet se tu zdvojnásobuje každý pátý den.

Ale podle New York Times je také tady jedna oblast, která ukazuje, že opatření zafungovala. Jde o město Seattle a jeho okolí ve státě Washington na západním pobřeží, kde vypukla epidemie jako první v USA.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Už koncem února tam byli lidé vyzýváni k omezení kontaktů, další opatření přišla v prvním březnovém týdnu. „Zpomalili jsme přenos,“ řekla teď New York Times starostka Seattlu Jenny Durkanová.

„Je to důkaz, že agresivní opatření jsou prospěšná,“ dodal guvernér státu Washington Jay Inslee. Celkově počet případů ve státu Washington stále stabilně roste, ale ne tak rychle jako v jiných amerických státech.

Jsme si vědomi vážnosti situace a naší absolutní prioritou je přinášet uprostřed všech zmatků spolehlivé a ověřené informace. Většina obsahu o koronaviru je k dispozici zdarma v části Minuta po minutě, kterou plníme ještě intenzivněji než obvykle, nebo v podcastech Studia N. Rozhodli jsme se také průběžně odemykat vybrané články o koronaviru. Budeme rádi, když naši práci podpoříte předplatným, abychom vám mohli dlouhodobě poskytovat kvalitní informační servis.

Autor je redaktor slovenského Denníku N

Přeložila Zuzana Uhlárová

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější