Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Venku smíte být nanejvýš ve dvou. Ministerstvo o novém omezení mlčelo 35 hodin, Prymula se omluvil

Grafika: Deník N
Grafika: Deník N

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil, že od úterního rána se na veřejnosti nesmějí shromažďovat více než dvě osoby. Jeho resort ani vláda o tom ale veřejnost neinformovaly.

Nové nařízení ministerstva zdravotnictví vstoupilo v platnost v úterý v šest hodin ráno. Dokument takřka doslovně kopíruje původní mimořádné opatření vlády. Až na jednu změnu: Ministerstvo zdravotnictví nově zakazuje srocování více než dvou lidí na veřejných prostranstvích.

„Nařizuje se pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, účasti na pohřbu a zachovávat při kontaktu s ostatními odstup nejméně dva metry, pokud je to možné,“ stojí v usnesení.

Jsme si vědomi vážnosti situace a naší absolutní prioritou je přinášet uprostřed všech zmatků spolehlivé a ověřené informace. Většina obsahu o koronaviru je k dispozici zdarma v části Minuta po minutě, kterou plníme ještě intenzivněji než obvykle, nebo v podcastech Studia N. Rozhodli jsme se také průběžně odemykat vybrané články o koronaviru. Budeme rádi, když naši práci podpoříte předplatným, abychom vám mohli dlouhodobě poskytovat kvalitní informační servis.

O novém omezení, které vláda schválila na pondělním jednání, však ministerstvo ani nikdo jiný veřejně neinformoval. Zmínka o něm není ani v tiskové zprávě ministerstva, ani v oficiálním výstupu na stránkách vlády. Dosud přitom o všech omezeních informovali premiér Andrej Babiš a ministři na tiskových konferencích.

Resort zprávu rozeslal až ve středu před pátou hodinou odpoledne – několik hodin poté, co o novém nařízení informovaly Seznam Zprávy.

„Ministerstvo zdravotnictví všechna mimořádná opatření neprodleně zveřejňuje na úřední desce na svých webových stránkách a opatření týkající se koronaviru také na koronavirus.mzcr.cz. Stejně tak učinilo i v tomto případě po skončení jednání vlády, kde bylo toto opatření projednáváno,“ odpověděla mluvčí resortu Gabriela Štěpányová na dotaz, proč úřad vydal tiskovou zprávu až 35 hodin poté, co omezení vešlo v platnost. Vojtěch na několik zaslaných dotazů neodpověděl.

Jeho náměstek Roman Prymula se pak ve vysílání TV Prima za způsob informování omluvil.

Podle ministerstva nařízení vzniklo po pondělním jednání vlády. Na něm se také prodloužilo mimořádné opatření, které omezuje volný pohyb na území ČR s výjimkou například cest do zaměstnání či obstarávání základních životních potřeb.

Pro chalupáře se pravidla nemění

Před zveřejněním zprávy se také objevovaly různé interpretace, jaké změny vlastně nové nařízení přináší. Například server Česká justice vydal zprávu, že již není možné odjíždět na chalupu či chatu.

To ale ministerstvo odmítá. „Jedinou změnou v tom opatření je zákaz vycházení více než dvou osob a dodržování odstupu na dva metry,“ řekl Deníku N David Šíma z tiskového oddělení úřadu.

Lidé podle něj pořád mohou jezdit do svých venkovských sídel, protože se jedná o cesty do přírody. Stále nicméně platí doporučení z minulého týdne, aby lidé odjížděli jen v nutných případech a aby nechodili mezi místní.

„Nehodláme kontrolovat, jestli má někdo v kufru motyčku a jídlo na tři dny. Pokud musíte na chalupu, jeďte. Ale nechoďte mezi místní, dodržujte nařízení vlády a neohrožujte sebe ani ostatní,“ napsala dříve ke kontrolám policie na svém twitterovém účtu. V podobném duchu apeloval i ministr vnitra Jan Hamáček.

O tom, že by kvůli novému ministerskému nařízení měla měnit svůj přístup, policie neví. „Je to pro mě nová informace. Zjišťuji, jaká je v současnosti situace. Žádný pokyn či nařízení jsme nedostali,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

I policie později na Twitteru uvedla, že cestující ve vozech kontrolovat nebude. Nicméně připomínají, že lidé se mají zdržovat v místě bydliště a opouštět jej pouze v nezbytných případech.

Vláda už 15. března zakázala volný pohyb lidí po celé republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na procházky v přírodě a parcích.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější