Deník N

Vládní strany a Piráti vytvořili další verzi zákona o referendu. Stejně neprojde Senátem, vzkazuje opozice

Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Poslanecká sněmovna. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Ačkoli jsou ve Sněmovně už tři návrhy zákona o referendu, poslanci ANO, Pirátů a ČSSD se rozhodli jeden z nich přepracovat tak, aby byl přijatelný pro ústavní většinu poslanců.

Podle nejnovějšího návrhu by pro vyvolání referenda bylo potřeba 450 tisíc podpisů a výsledek by byl platný, pokud by se do něj zapojilo minimálně 25 procent všech voličů. Původně jej měla projednat a potvrdit sněmovní komise pro ústavu, ale později ustoupila požadavku KSČM, aby se komunistický návrh projednal na plénu přednostně. Po schválení bodu se ale přišlo na to, že zákon již prvním čtením prošel.

Kromě komunistů mají k nejnovější verzi výhrady i poslanci z SPD, kterým připadá takové referendum nedosažitelné. Naopak pravicová opozice zavádění dalších prvků přímé demokracie odmítá a varuje, že zákon v žádném případě neprojde Senátem.

Zákon o referendu si vzala za své SPD, která má na zavedení prvků přímé demokracie postavenou velkou část programu. Právě její předseda Tomio Okamura se v úterý na tiskové konferenci zhrozil, že ANO a ČSSD ve spojení s Piráty chystají nový návrh, který označil za „vykastrovaný“. Vadí mu, že kvorum pro vypsání referenda je příliš vysoké a že neumožňuje měnit ústavní zákony nebo mezinárodní závazky.

Proto se bude snažit zákon změnit s pomocí pozměňovacích návrhů, aby kvorum pro vypsání referenda bylo 100 tisíc nebo 250 tisíc hlasů. Dále bude chtít protlačit, aby se v referendu mohlo hlasovat i o změně ústavy nebo o vypovězení mezinárodních smluv. Nesouhlasí také s tím, aby plebiscit byl platný pouze v případě, že se pro vyjádří 25 procent všech oprávněných voličů.

Velké výhrady vůči „hlavnímu návrhu“ mají také

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější