Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V nouzovém stavu stoupá domácí násilí, domov se pro lidi stává pastí, varuje advokátka

„Nejvíc zneužívaných dětí je od tří do šesti let, velká část už dokonce od dvou let, a pak od 12 do 15 let,“ říká advokátka Lucie Hrdá. Foto: Kat J, Unsplash
„Nejvíc zneužívaných dětí je od tří do šesti let, velká část už dokonce od dvou let, a pak od 12 do 15 let,“ říká advokátka Lucie Hrdá. Foto: Kat J, Unsplash

Pro lidi žijící v domácnosti s násilníkem je současná situace ještě náročnější než běžný stav. „V době celonárodní karantény nemají kam odejít a ostatní si musí o to víc všímat, kdo potřebuje pomoct,“ vysvětluje specialistka na sexuální a fyzické násilí, právnička Lucie Hrdá.

Proč domácí násilí roste právě v těžkých dobách?

Protože koronavirová pandemie je pro všechny obrovská změna a změny v lidech vyvolávají stres. A stres plodí násilí, takže útoky, ať fyzické, či sexuální, se stupňují a jsou častější.

Co způsobuje, že se v přelomových situacích násilí vystupňuje?

Lidé, kteří jiným ubližují, tím ventilují svoji frustraci, a ta je v těchto týdnech vyšší. Známe to z předchozích situací – násilníkům postačí i mistrovství ve fotbale, když prohrává jejich tým. Viktimologové při sportovních šampionátech zaznamenávají nárůst hlášeného domácího násilí pravidelně.

Analýzou případů pak zjišťují, že někteří sázející muži bývají deprimovaní z proher a vybíjejí si vztek doma. Když tohle s některými dělají prohrané sázky, co teprve nařízená karanténa, hroutící se živnosti a rodina doma?

Změna je to pro všechny, přesto většina lidí druhé nebije.

Přesně. Ani vyhrocená situace, jako je ta nynější, nezbavuje násilníky viny. V téhle situaci jsme všichni a nikomu to nedává právo násilí uplatňovat.

Kam se obrátit o pomoc

Je více útoků na členy rodiny něco, s čím tedy máme počítat?

To bylo jasné od první chvíle, kdy vláda rozhodla, že lidé musí zůstat doma. Domov je pro oběti násilí a zneužívání pastí a teď je tato past ještě neprodyšněji uzavřená. Organizace, které bitým a zneužívaným lidem pomáhají, jsou v pohotovosti, protože dobře vědí, co se teď za některými zavřenými dveřmi děje.

Tento provoz ale bude trvat ještě nejméně několik týdnů.

Právě. Týden či dva jsou snesitelné, ale pokud to bude trvat měsíce, musí s tím orgány státu počítat a připravit se na to.

Může ale policie vykázat násilníka, když je zákaz vycházení?

Samozřejmě. Musí. Výmluva, že nemá kam jít, neplatí, protože zákon o nouzovém stavu vykázání neruší. Nikdo nemůže nutit oběť, aby s násilníkem byla doma, protože je zrovna nouzový stav.

A kam má takový člověk jít?

K rodičům, k příbuzným, na chalupu – to už je jeho starost. Policie musí dohlédnout na to, aby si sbalil nejdůležitější věci, odevzdal klíče a odjel. Její starostí je ochránit oběť a rodinu. Svoji roli také mají státní zástupci, kteří nařizují zákaz přiblížení se.

„Lidé, kteří byli týraní a zneužívaní v dětství, mi vždycky říkají: ‚Proč nikdo nezasáhl? Proč mi nikdo nepomohl? Vždyť to všichni kolem věděli. Já bych to na jejich místě nahlásil.‘ Na to vždycky myslím,“ říká advokátka Lucie Hrdá. Foto: Josef Vokner

Soudy ale teď výrazně omezily činnost.

To je sice pravda, neakutní jednání jsou odložená, ale ochrana oběti před domácím a sexuálním násilím spadá do akutní kategorie.

Mohou nějak bitým a zneužívaným lidem pomoct běžní lidé?

Určitě. Pro oběti domácího a sexuálního násilí je všechen čas, kdy jsou mimo domov, vysvobozením. O to teď přišly. Takže všichni sousedi, kteří uslyší pláč, řev, nadávky či rány, mají zareagovat a zavolat policii.

Lidé si ale často řeknou, že to není jejich věc, že nemají zasahovat do života jiným.

Nebo se bojí, že se zmýlí a nebude to pravda. Nechtějí být udavači. Rozumím jim, ale řeknu vám to takhle: znám spoustu obětí domácího násilí, které byly týrané a zneužívané v dětství. Ti lidé mi vždycky říkají: „Proč nikdo nezasáhl? Proč mi nikdo nepomohl? Vždyť to všichni kolem věděli. Já bych to na jejich místě nahlásil.“

Na to vždycky myslím. Musíme prostě přijmout odpovědnost za to, že je někdy potřeba někomu pomoct. Obzvlášť v těchto dnech můžeme pomoct i jinak než šitím roušek a donášením nákupu.

Komu to mají hlásit?

Policii, a pokud si třeba nejste jistí, poraďte se s odborníky na krizových linkách (viz box). Potřebujeme, aby oběti mohly najít pomoc i v téhle době, kdy všichni myslí na jiné věci. Neziskovky nadále fungují, krizové linky mají poradny i na Facebooku. A platí, že oběti mají nárok na advokáta zadarmo, to málokdo ví.

Bitý člověk uvěří, že mu není pomoci

Proč lidé od násilníků neodejdou, proč je nenahlásí sami?

Protože mají takzvaný syndrom týrané osoby. Děti, které doma bije rodič, nebo žena, kterou znásilňuje manžel, mají naprosto omezenou možnost úniku i v době, kdy chodí do školy a do práce.

Co ten syndrom znamená?

To je psychologický termín. Jsou zkrátka přesvědčené o tom, že jsou bezmocné. I vysokoškolsky vzdělaný člověk, chytrý a praktický ve vztahu k agresorovi pozbývá normálních schopností to řešit a vyřešit. Dopředu situaci vzdává.

Když vám někdo bude opakovaně vštěpovat, že neumíte uvařit polévku ani vychovat děti, nakonec přijmete, že nejste schopná samostatné existence. Tedy ani ho nahlásit či požádat někoho o pomoc – vy byste přece bez něj nepřežila, nedokázala si obstarat právníka, bydlení, postarat se o děti.

Někdy tihle lidé dokonce i odmítají nabízenou pomoc. Proč?

Je to paradoxní, ale pro oběti to jsou všechno mechanismy, kterými se brání, aby to peklo v domácnosti s násilníkem přežily. Proto nežádají o pomoc. Jsou v situaci, kdy je to pro ně natolik silná překážka, že to nedokážou, ani když chodí do práce, k doktorovi nebo do školy. Tak co teprve teď, když tu máme zákaz vycházení a všechny cesty k pomoci jsou zavřené. Pro oběti je to podobné, jako kdyby je zavřeli do černé krabice a potopili pod vodu.

Mluvíte o pachatelích v mužském rodě a obětech v ženském, což evokuje, že násilí páchají muži na ženách. Jak je to procentuálně?

Oběťmi partnerského násilí se stávají i muži, ale každé pohlaví se stává oběťmi jiného druhu násilí. Podle vládní zprávy tvoří muži víc než 85 procent pachatelů trestné činnosti, u sexuálně motivovaného násilí na ženách a dětech je to tak dokonce ve více než 90 procentech případů.

Ano, jsou i mužské oběti ženského násilí, ale je jich nesrovnatelně méně, zhruba tři až pět procent z celkového počtu. Pokud ženy muže týrají, je to více psychicky a sociálně, omezují je například na volném pohybu. Muži týrají ženy fyzicky, psychicky a sexuálně.

Všímejte si dětí, potřebují nás teď víc

Vy se na domácí a sexuální násilí specializujete. Mobilizujete nějak síly?

Vyhlásila jsem, že provádím po telefonu zdarma krizovou intervenci pro oběti, a už mám několik žádostí o pomoc v konkrétních situacích. Ozvalo se mi i několik psychologů, kterým jsem poradila právní rámec toho, kdy je kam třeba co oznamovat. Ti už mi hlásili, že zaznamenali nárůst případů násilí.

Co teď prožívají děti?

Děti propadají stresu úplně stejně jako dospělí, jenom ho prezentují jinak. Mají jiné reakce na stres i na spáchaný trestný čin. Tam, kde má dospělý posttraumatickou stresovou poruchu, děti se například počůrávají, vrací se vývojově zpátky, mají sklony k sebepoškozování nebo přijímají roli agresora.

Děti patří spolu se seniory a lidmi s hendikepem do nejohroženější skupiny i za normální situace, natož teď. O to víc si proto nyní musíme dětí všímat a tam, kde máme podezření, bychom měli velmi zpozornět.

„Zákaz vycházení je pro oběti domácího a sexuálního násilí podobný, jako kdyby je zavřeli do černé krabice a potopili pod vodu,“ upozorňuje advokátka specializující se na fyzické a sexuální násilí Lucie Hrdá. Foto: Joshua Rawson Harris, Unsplash

Proč někomu neřeknou, co se jim děje?

Protože mají objektivně sníženou schopnost obrany. Nevědí, kde mají události hlásit a komu, jsou fyzicky slabší, mají jinou mentální kapacitu a vysoký faktor důvěřivosti, bojí se. Speciálně malé děti do deseti let jsou přesvědčené, že se všechno na světě děje kvůli nim. Proto si vyčítají rozvody rodičů, proto jim pachatelé dokážou namluvit, že když to někomu řeknou, půjde maminka do vězení.

Co se děje dětem, které byly bity běžně?

Pokud je to dítě, které žije v rodině, kde zažívá domácí násilí často, je to teď pro něj mnohem horší. Nemůže jít do školy, na kroužky, ven s kamarády, místo toho je zavřené doma v paneláku s násilným rodičem a bez možnosti úniku.

Kolika procent žen se násilí týká?

Některé odhady uvádějí, že s domácím či sexuálním násilím se v životě setkala třetina žen. To je šestina obyvatelstva. Teď si představte, kdyby byla koronavirem zasažena šestina populace. To bychom úplně šíleli, zatímco u domácího násilí to tak nějak tiše proplouvá.

A u dětí?

Nejvíc zneužívaných dětí je od tří do šesti let, velká část už dokonce od dvou let, a pak od 12 do 15 let. Sedmdesát procent pachatelů je z nejužší rodiny, dalších dvacet procet pak ze širší rodiny a známých.

Karanténa konflikty prohloubí

V mnoha rodinách nemusí být násilí, ale rodiče jsou rozvedeni a někteří stále v konfliktu. Jak se situace mění pro ně?

Tam, kde byl i v mírových dobách konflikt, to karanténa prohloubí. Už s několika klienty jsem řešila, že druhý rodič odmítá předat děti či umožnit styk s rodičem a vymlouvá se na koronavir. Prostě kde byla bazální nedůvěra už dřív, teď se ještě prohloubila.

Umím si představit, že se rodiče o své děti bojí víc než dřív a chtějí je chránit.

Jenže zákon říká, že oba rodiče mají stejná práva. Jeden rodič nemůže jen tak nedat druhému dítě jen proto, že si myslí, že mu nedá roušku.

A co když mu ji vážně nedá?

To je problém, který zákon neřeší. Zákon je tu od toho, aby zajistil, že vaše děti nikdo nebude znásilňovat, mlátit nebo týrat. Ale to, jestli bude mít na hřišti jednu šálu nebo dvě, tedy běžné denní konflikty, zákon neupravuje. Pokud by rodič vědomě šířil nemoc, je to trestný čin, stejně jako zanedbání péče.

Pokud je rodič v karanténě, mění se nějak situace?

Ano. Platí nejdřív povinnost ochrany veřejného zdraví a až potom právo rodiče na styk s dítětem. Tedy pokud je rodič v karanténě, nesmí se s dítětem setkat. Pokud je dítě v karanténě s ním, nesmí je naopak vydat.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější