Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Špatný rok jsme měli čekat, ne projídat přebytky, říká Nerudová

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Vláda chce podnikatelům skrze sérii opatření zprostředkovat pomoc v hodnotě jednoho bilionu korun. Česko se tak zařadilo mezi země, které na boj proti hrozící ekonomické krizi dají až pětinu svého hrubého domácího produktu. To ekonomové chválí, stejně jako rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která ale upozorňuje, že by stát neměl s pomocí otálet. Podle ní by si rovněž měli Češi a české firmy z krize odnést pozitiva a využít ji jako příležitost. „Mohou vzniknout a mohou se začít rozvíjet nové sektory ekonomiky. Když byl v roce 2003 v Číně SARS, vznikla internetová společnost Alibaba,“ připomíná Nerudová, která v současnosti z pozice předsedkyně důchodové komise chystá rozsáhlou restrukturalizaci českých penzí.

Co znamená bilion korun pro českou ekonomiku? Jaký signál tím vláda vyslala?

Angela Merkelová mluvila o částce třináct bilionů korun, s velikostí pomoci jsme tak srovnatelní s Rakouskem. S ohledem na velikost ekonomiky je to relativně velká částka. Pro srovnání, ve Spojeném království Boris Johnson avizoval pomoc přibližně 780 miliard korun. Rozsah pomoci je ale jen jedna věc, druhou věcí je to, jak bude tato pomoc zacílena. V tuto chvíli zároveň poměrně zásadní roli hraje rychlost.

Jsou tedy tak rozsáhlá opatření dobrým řešením?

Ve vztahu k velikosti ekonomiky je to odpovídající pomoc. Na druhou stranu je ale strašně důležité, aby byla podpora poskytnutá rychle. Z mého pohledu je nejdůležitější pomoct podnikům se mzdami, aby nezačalo propouštění. Firmy musí nadále platit zaměstnance, i když jejich příjmy jsou nulové, hrozí tedy skokový růst nezaměstnanosti. Stěžejní oblastí cílené podpory by měly být skutečně malé a střední podniky, které si netvoří rezervu. Myslím si, že se dá postupovat metodou, která funguje v Izraeli. Tam stát automaticky odpouští daně a odvody. V první fázi se jedná o půjčku ze strany státu, pokud ale podnikatel prokáže, že je skutečně problémem zasažen, z půjčky se stane grant.

Řešení nebude jiné než přes vyšší zadlužení. Na druhou stranu je potřeba říct, že Česká republika je finančně stabilní, máme relativně nízkou inflaci, nízkou nezaměstnanost i přebytek obchodní bilance. Také české banky jsou ve velmi dobré kondici a měly by ustát hlubokou krizi. Na místě je ale napumpovat do ekonomiky reálné peníze, jiná možnost není.

Je možné se při hledání řešení poučit z minulosti?

Ta situace je naprosto bezprecedentní a nemá obdoby od druhé světové války. Už jsem se setkala s označením, že to, co nás čeká, bude matka všech krizí. Na stole jsou proto i řešení, která jsou pro nás zatím nepředstavitelná. Například francouzský prezident Emmanuel Macron již hovořil o tom, že jejich vláda bude muset majetkově vstupovat do velkých firem, například leteckých společností.

Určitě tedy bude saháno k „méně standardním“ nástrojům. Avizovaná rekapitalizace ve Francii je v podstatě částečným znárodněním, které může být třeba v Česku velmi negativně vnímáno. Dá se ale předpokládat, že majetkový vstup státu do největších společností se stane v Evropě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější