Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Afriku propuknutí pohromy teprve čeká. Virus se z ní může později vrátit

Trh v etiopské Addis Abebě. Foto: Erik Hathaway, Unsplash
Trh v etiopské Addis Abebě. Foto: Erik Hathaway, Unsplash

Afrika zatím nepoznala problémy s koronavirovou krizí tak jako především Asie a Evropa a s odstupem i ostatní kontinenty. Důvodů zpoždění pohromy v Africe je víc: menší propojenost se světem, výhoda mladé populace a také zkušenosti s ebolou. Jenže co se stane, až pandemie na tento světadíl udeří plnou silou?

Všechno zlé je k něčemu dobré. Když v prosinci 2013 vypukla v Guineji epidemie eboly, byla západní část kontinentu zcela nepřipravená. Nakonec se děsivou nemoc povedlo za obřích lidských (11 323 obětí) a finančních ztrát uzavřít ve třech státech.

Jedno z opatření, které mělo šíření viru bránit, bylo zavedení kontrol pasažérů na mezinárodních letištích v Africe, které zjišťovaly, zda si chorobu nevezou sebou.

Taková vyzkoušená infrastruktura se hodí i teď, když se o slovo přihlásil koronavirus.

„Za dřevěným stolem na mezinárodním letišti v Conacry tým lékařů z epidemiologického centra kontroluje cestující jednoho za druhým. Každý musí postát před termokamerou předtím, než vstoupí na guinejské území. Poté, co kamera ukáže jejich teplotu, pasažéři přejdou k povinnému mytí rukou a dostanou brožurku s jednoduchými informacemi, jak omezit riziko rozšíření koronaviru,“ popisuje opatření v reportáži francouzský deník Le Monde.

„Afrika by se měla probudit“

I díky tomu mají v Guineji zatím jen jeden potvrzený případ. Je jím Belgičanka pracují pro delegaci EU v Conacry.

Samozřejmě se vkrádají obavy, jestli jiní přenašeči prostě neprošli, ať už kvůli šlendriánu, nebo kvůli dlouhé inkubační době viru. K této domněnce svádí případ dalšího „polapeného“ nakaženého, kterého hrdě oznámila Demokratická republika Kongo.

Podle ministerstva zdravotnictví šlo o Belgičana, který byl v úterý zastaven kontrolami na letišti v Kinshase. Nakonec se ukázalo, že to byl Konžan, který se vrátil domů z Francie a sám se po objevení symptomů nákazy úřadům přihlásil.

Ale nechme tuto (za normálních okolností) úsměvnou historku stranou. Jisté je, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

Koronavirus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější