Deník N

Notes Deníku N: Kalábrijská mafie v Praze, Visegrád jako ochránce před Západem a únikové cesty pro prezidenta

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

V Česku se toho v uplynulých hodinách moc nedělo (člověku by se chtělo říct zaplaťpánbůh, ale v případě novináře je to vlastně rouhání). O to víc vám dnes v Deníku N nabízíme zajímavých rozhovorů, komentářů, analýz i různých investigativních textů, pro něž neplatí, že nic není staršího než včerejší noviny.

Z úterní nabídky vybíral Libor Stejskal

Benvenuto, mafia calabrese. Čeští a italští novináři se společně vydali po stopách kalábrijské mafie ’Ndrangheta v Praze. Při procházkách ulicemi hlavního města můžete na „projekty“ jednoho z jejích nejvlivnějších klanů Raso-Gullace-Albanese a lidí s ním spojených narazit i vy, jen o tom nevíte. Co všechno se jim podařilo koupit, jaké s tím měli plány a jak to dopadlo, se dozvíte z článku našeho partnerského webu investigace.cz.

Společně to Evropě osladíme. Nějakou dobu to vypadalo, že Visegrádská skupina sdružující čtyři bývalé komunistické země ze střední Evropy zajde na úbytě. Její členové se stali pevnou součástí Evropské unie a NATO a příliš si nelámali hlavy, jak tuto instituci, u jejíhož zrodu stál Václav Havel či Lech Wałęsa, efektivně využívat. Až současná generace středoevropských lídrů – Babiš, Orbán a Kaczyński – jí našla nový raison d’etre: teď je z ní obranné souručenství proti Bruselu a na debaty třeba o lepším propojení infrastruktury či společném postupu při modernizaci čehokoliv nezbývá čas, píše ve svém komentáři Jiří Pehe.

Lidská práva forever. Ombudsmanka Anna Šabatová je přesvědčena, že lidská práva zůstanou navždy „základním statkem“ společnosti. „Toužíme po svobodě, po spravedlnosti, jsme citliví na zásahy do osobní integrity… To vyplývá ze samé podstaty našeho lidství. V různých zemích to může mít kulturně podmíněné podoby. Ale myslím, že naše společné lidské touhy jdou tímto směrem. Proto je koncept lidských práv nosný, i když může projít modifikacemi,“ vysvětluje svůj pohled v rozhovoru s Janou Ustohalovou.

Střet zájmů na druhou. Resort spravedlnosti, jehož šéfa do současné vlády vybíralo hnutí ANO, vypracoval analýzu, kterou se předseda ANO Andrej Babiš zaštiťuje proti obviňování, že je coby premiér ve střetu zájmů. Deník N se zeptal několika právníků, co si o tomto osmistránkovém dokumentu myslí. Jejich postřehy shrnuli Jan Tvrdoň a Barbora Janáková.

Exekuce, které nic neřeší. Proč si lidé půjčují peníze, které pak nedokáží splácet? „Můžeme mluvit o finanční gramotnosti, ale to je blábol, protože když vám zůstane na konci měsíce poté, co zaplatíte nájem a jídlo pro sebe a děti, pět stovek, co s nimi chcete dělat? Tady je finanční gramotnost k ničemu,“ říká advokát Petr Němec, kterému se podařilo zastavit už dva a půl tisíce exekucí. Redaktorce Evě Mošpanové se v rozhovoru svěřil, proč hájí lidi, kterým hrozí zabavení prakticky veškerého majetku či obrovské srážky z příjmů, i když z toho někdy nemá ani korunu.

Ruce pryč od průplavů. Co se stane, když Rusové zablokují Kerčský průliv, si už představit dokážeme. Příklady táhnou a podobných „úzkých míst“ je ve světových mořích několik. Uplynulých padesát let (od dob blokády Tiránského průlivu) státy respektují Úmluvu o mořském právu, která garantuje svobodnou plavbu. Jaké by mělo pro svět či jeho část následky, pokud by někdo napodobil Rusy, vysvětluje ve své analýze politický geograf Michael Romancov.

Špína, lži a miliardy dolarů. Facebook se brání kritice tak, že v nejlepším politickém stylu hledá špínu na své oponenty. Dělá to neobratně a největší škodu zřejmě utrpí on sám, analyzuje letošní rok jednoho z největších provozovatelů sociálních sítí Petr Koubský.

Dají? Nedají? Český svaz bojovníků za svobodu, v jehož čele stojí někdejší konfident VB Jaroslav Vodička, čeká, zda mu poslanci přiklepnou původně navrhovanou dotaci ve výši 6,3 milionu korun. Opozice je proti, Babiš původně tvrdil,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější