Deník N

Notes: Koronakaranténa může trvat i roky, luxusní dezinfekce, města plná zvířat a těšení se na prezidenta

Enko je nejlepší. Ilustrační snímek. Foto: Deník N
Enko je nejlepší. Ilustrační snímek. Foto: Deník N

Středečním děním vás provází Barbora Němcová.

Zavřené hospody a restaurace, lidé v rouškách, vylidněné ulice. Vládní opatření kvůli koronaviru budou v Česku trvat do 24. března. Podle britských vědců by ale tvrdá opatření měla platit měsíce… možná i roky. Podle profesora Fergusona z londýnské Imperial College bude nutné omezit kontakt na tak dlouho, než bude k dispozici vakcína nebo alespoň lék.

Dobrá zpráva je, že koronavir přežije na mědi jen 46 minut, ta horší, že na kartonu tři a půl hodiny, a ještě horší, že nejvíc se mu daří na plastu, kde vydrží bezmála sedm hodin. A právě plasty jsou okolo nás všude. Omezit bychom tak měli dotýkání se madel nákupních vozíků, klik nebo držadel v dopravních prostředcích.

Koronavirus v nás kromě paniky a strachu probudil i obrovskou vlnu sounáležitosti. Roušky, které jsou nedostatkovým zbožím, začali šít lidé doma a rozdávají je potřebným. Dokonce i v pivovaru v Podkrkonoší chtějí místo zlatavého moku vyrábět „tie růšky“. A s nabídkou pomoci se ozvaly i větší firmy. Jak vidno, Češi nedrží při sobě jen při hokeji, ale i při koronaviru.

Před několika týdny srovnával respektovaný kardiochirurg, oblíbený „pan profesor s motýlkem“, Jan Pirk koronavirus s běžnou chřipkou a tvrdil, že reakce na epidemii jsou přehnané. Nyní ale názor přehodnotil. „Není to vůbec žádná sranda pro starší a zdravotně hendikepované lidi,“ říká profesor z karantény, kterou tráví na své chalupě, a vyzývá k nošení roušek. „Není to žádná ostuda.“

Hrdinou těchto dnů se stal náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten už několik týdnů stojí po boku premiéra a ministrů na téměř všech tiskovkách a s nečitelným výrazem ve tváři, zato vždy trpělivě, vysvětluje opatření zaváděná kvůli šíření koronaviru. Profil neohroženého generála ve válce s koronavirem přináší Adéla Skoupá a Hanka Mazancová.

Do Česka dorazí z Číny tento týden desítky milionů roušek a miliony respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví se ale nezorientovalo v čínském nákupu, a objednávku tak zajistil až ministr v červené mikině Jan Hamáček. Zapojila se i čínská ambasáda a na pomoc přispěchala i Česká národní banka. O zákulisí obří objednávky mluví v podcastu Studio N reportér Jakub Zelenka.

A co se dočtete v zítřejším (lehce monotematickém) Deníku N?

 • Drastické kroky proti viru budou potřeba dlouho
 • Úřad neuměl z Číny objednat pomůcky
 • Dezinfekci vyrábí i školy, přesto chybí
 • Liberecký kraj chce vykrýt nedostatek respirátorů vlastními silami a s pomocí nanotechnologií
 • Londýn nasadí ventilátory a obří půjčky
 • Jak v krizi komunikuje kabinet? „Babiš jako robot, Hamáček boduje“
 • Rutteho kolektivní imunita: Velká část Nizozemců se má nakazit koronavirem, populace tak prý bude imunní
 • „Tchaj-wan nešermuje zákazy, co uděláte vy?“ ptá se Čech
 • Nejlepší, co může většina z nás dělat, je nedělat nic, říká matematik Levínský
 • Jak se ze zkušebny pro StarDance stala UčíTelka
 • Nebojte se běhat s rouškou a nedělejte kliky, když je neumíte, radí trenéři

Dobré a jiné zprávy

Ulice italských měst se kvůli koronaviru vylidnily a naopak je okupují zvířata. V Římě se koupají ve fontánách kachny, poblíž přístavu na Sardinii jsou delfíni a po městech se prochází divočáci se selaty.

Prezident Miloš Zeman je již několik dní zavřený na zámku v Lánech, aby na něj nemohl, vy víte kdo. Zítra ale hlava státu pronese k národu osmiminutový projev. Bude mít masku? Rukavice? Cvakne si předtím dezinfekce? Na odpovědi si budeme muset počkat do zítřejších 19.25 hodin. A projev bude jen na TV Prima. Proč? To je absolutně nevýznamné vysvětlovat.

Místo luxusních parfémů dezinfekce. Francouzské značky Dior, Givenchy nebo Guerlain začnou vyrábět dezinfekční gely a zdarma je věnují francouzským nemocnicím. Za to u nás se rozmohly obyčejné dezinfekce za cenu luxusních parfémů.

Od zítra budou obchody mezi 10. a 12. hodinou „jen pro dříve narozené“. Podle vládního nařízení mohou v této době do obchodů s potravinami, drogerií a lékáren jen lidé nad 65 let. A počínaje půlnocí můžete vycházet ven už jen se zakrytými ústy a nosem.

Koronavirem k lepšímu ovzduší! Pozorování družice Copernicus Sentinel-5P ukazují snížení znečistění vzduchu oxidem dusičitým nad Evropou. Nejpatrnější je v oblasti severní Itálie. Škoda jen, že si teď čerstvého vzduchu moc neužijeme.

Hodně sil v nelehké době a nezapomeňte nosit roušky a rukavice!

P. S.: A taky kalhoty, triko, svetr…

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější