Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Senioři v ohrožení: prarodičům hrozí nákaza od dětí, někteří se málo chrání, jiní o viru dosud nevědí

Grafika: Deník N
Grafika: Deník N

Ve středu to budou dva týdny, kdy se dětem uzavřely školy. Mnozí pracující rodiče vyřešili problém tím, že své děti svěřili na hlídání babičkám a dědečkům. Odborníci se přitom obávají, že kvůli končící inkubační době by v příštím týdnu mohlo přibýt seniorů, u kterých se nákaza koronavirem potvrdí.

Seniory nad 75 let přitom koronavirus ohrožuje nejvíc, smrtnost v této skupině je podle dosavadních čísel až patnáct procent. V Česku je v této věkové kategorii téměř 820 tisíc lidí, nákaza se dosud prokázala zhruba u sedmdesáti z nich.

Právě infekce od dětí by mohla situaci seniorů zhoršit. „Dětské sliznice bývají často osídlené různými infekty, může jít i o banální typy infekcí. Seniora ale mohou i tyto infekty oslabit, a případná expozice koronaviru tak pro ně může být fatální,“ upozorňuje Božena Jurašková, předsedkyně České geriatrické společnosti.

Jsme si vědomi vážnosti situace a naší absolutní prioritou je přinášet uprostřed všech zmatků spolehlivé a ověřené informace. Většina obsahu o koronaviru je k dispozici zdarma v části Minuta po minutě, kterou plníme ještě intenzivněji než obvykle, nebo v podcastech Studia N. Rozhodli jsme se také průběžně odemykat vybrané články o koronaviru. Budeme rádi, když naši práci podpoříte předplatným, abychom vám mohli dlouhodobě poskytovat kvalitní informační servis.

Jak ale ukazuje praxe, v některých rodinách to bez pomoci babiček a dědečků nejde. „Bohužel to je i dnes poměrně častý model. Zrovna před několika dny se nám svěřila paní, že hlídá vnuky, protože snacha musí do práce, jinak by nesplatili hypotéku,“ potvrzuje Lenka Jiroutková z Komunitního centra Prádelna, které organizuje aktivity pro seniory.

Epidemiologové upozorňují, že děti se ještě v minulém týdnu setkávaly se spolužáky, kteří se vrátili z Itálie. Ačkoliv už tehdy vláda nařídila povinnou karanténu, někteří žáci ji nedodržovali.

„Takových případů nám lidé hlásí poměrně hodně. Většinou jde o sousedy, kteří ví, že rodina byla v Itálii, a přesto rodiče chodí do práce nebo děti do školy,“ potvrzuje hygienička Eva Poláčková z Teplic.

Posílat seniory na testy 

Odborníci mají také obavy, aby se staří a osamělí lidé dostali včas k vyšetření na nákazu koronavirem. „Senioři se sotva sami dopraví do odběrových míst, která teď při nemocnicích hromadně vznikají. Tato místa využívají většinou mladší lidé,“ upozorňuje Jurašková.

Senioři by tak stále měli mít bezproblémový přístup k odběrům doma. Podle informací Deníku N se ale některé obce snaží odběry v domácím prostředí omezovat, protože jejich provoz je nákladný.

Hygienici přesto ujišťují, že tato varianta stále funguje. „Krajská hygienická stanice v Olomouci indikovala doposud 23 případů k testu na koronavirus osobám nad 75 let. Stále jezdí sanitky za lidmi domů,“ odpovídá na dotaz Deníku N epidemioložka Růžena Haliřová.

Nedávat seniory do LDN

Geriatři také apelují na příbuzné, aby seniory po propuštění z nemocnice nechávali doma a nedávali je po dobu epidemie do léčeben dlouhodobě nemocných.

„V této situaci doporučujeme, aby starší lidé po odchodu z akutních lůžek pokud možno nebyli přemisťováni do zařízení následné péče. Tato zařízení totiž taky mohou být osídlená různými infekty. Jsou sice zakázané návštěvy, ale chodí tam personál, který je ve styku s veřejností a často nemá ochranné prostředky,“ upozorňuje Božena Jurašková.

Podle geriatrů je tedy lepší nechat si v lehčích případech příbuzného doma a případně mu zařídit domácí zdravotní péči. Tedy službu, kdy za pacientem dochází zdravotní sestra domů. „Apelujeme také na praktické lékaře, aby domácí péči u seniorů nyní více předepisovali,“ upozorňuje Iva Holmerová z vedení geriatrické společnosti.

Jenže i při domácí zdravotní péči může seniorům hrozit nebezpečí. Stejně jako zdravotníkům v nemocnicích, i sestrám z domácí péče chybí roušky. Zvyšuje se tak riziko přenosu infekce na starší pacienty.

„Sestry domácí péče jsou v přímém kontaktu se starými nemocnými lidmi v jejich domácím prostředí. Odebírají jim krev, manipulují s močí a stolicí, starají se o onkologické pacienty, na které mohou bez ochranných pomůcek přenést infekci,“ upozorňuje předsedkyně Asociace služeb domácí péče Ludmila Kondelíková.

Jedna agentura domácí péče přitom ošetří každý den v průměru stovku pacientů, 80 procent z nich je právě v ohrožené věkové skupině. „Zatímco mnozí praktičtí lékaři se bez ochranných pomůcek rozhodli ordinace zavřít, my toto udělat nemůžeme. Senioři jsou ale ve větším ohrožení,“ upozorňuje Kondelíková.

Vyhledávat všechny nad 80 let

Podle údajů Českého statistického úřadu žije až 700 tisíc seniorů v domácnosti samo. Lékaři proto nabádají obce, aby vytvořily seznamy lidí starších 80 let a snažily se jim zprostředkovat pomoc.

„Obce tyto informace o obyvatelích mají, posílají lidem gratulace k výročím. Měly by toho využít a seniory aktivně oslovit, aby nezůstali sami. Možná že se některá města budou vymlouvat na GDPR, ale to by v tuto chvíli neměla,“ podotýká Holmerová.

Mnoho obcí teď seniory aktivně vyhledává, jako například v Českých Budějovicích. „Právě v těchto dnech jim rozdáváme letáky s nabídkou pomoci, kterou děláme ve spolupráci s organizací Adra,“ říká tisková mluvčí města Jitka Brůha Welzlová.

V menších městech jsou kontakty s ohroženými seniory mnohem jednodušší – jako například v Uničově, který je teď celý kvůli rozšíření koronaviru v karanténě. „Všichni se tu známe a pomoc mezi lidmi funguje bez problémů,“ říká tiskový mluvčí Marek Juráň.

Senioři bez bázně a strachu

Odborníci upozorňují, že riziko hrozí i seniorům, kteří jsou stále velmi aktivní, ale před koronavirem se dostatečně nechrání. „V tom je jejich největší zranitelnost,“ upozorňuje Jurašková.

Bez strachu z koronaviru žije například třiaosmdesátiletý Aleš, který si nedovede představit svůj život bez zahrádky za Prahou. Nedávno přišel o řidičský průkaz, a tak jezdí vlakem. Neodradila ho ani nařízení vlády o celostátním omezení volného pohybu osob v Česku.

„Nic se mi nestane. Navíc celý koronavirus je nesmysl, rozšířili to Američané, kteří se chtěli pomstít Číně a Rusku,“ svěřil se redakci cestou na nádraží muž, který uvěřil hoaxům šířícím se po internetu.

Mezi velmi starými lidmi, kteří žijí bez internetu i televize, se přitom najdou i tací, kteří o epidemii koronaviru dosud vůbec neví. Pětaosmdesátiletý Václav z Prahy trpí počínající Alzheimerovou chorobou a stará se ještě o svou nemohoucí ženu, která se pohybuje na kolečkovém křesle. „Co to máte na puse? Proč to nosíte?“ ptal se tento týden sousedů, které potkal na ulici s rouškou. O epidemii viru se dozvídá až teď.

Zachovat si dobrou mysl

„Pro seniory je v tomto období nejdůležitější, aby si dokázali zachovat pozitivní myšlení, což je v záplavě špatných zpráv to nejtěžší,“ upozorňuje Holmerová.

V tom by mohla jít příkladem sedmasedmdesátiletá vdova Božena Rybáčková z Poděbrad. Návštěvám kamarádek se ani v této době nebrání. „Snad to nebude dlouho trvat, vždyť už se první lidé vyléčili,“ srší optimismem. Nebojí se ani tolik o život, jako o to, co bude s jejím letním zájezdem do Itálie. Zaplatila už čtyřtisícovou zálohu. „Třeba to do června pomine,“ doufá aktivní důchodkyně.

Strach o svůj život nemá ani Jan Šváb, který žije se svou manželkou v obci Jenčice u Lovosic. Rodinný domek se zahrádkou mu umožňuje žít trochu normálně – na rozdíl od jeho přátel bydlících v bytech.

Nejvíc má teď starost o svého psa Bena. „O něm přemýšlím nejvíc. Ne o koronaviru, ale o tom, jestli zemřeme dřív my, nebo náš pes. Je mu deset, není to žádný mladík, ale bez něj si karanténu nedovedu vůbec představit,“ říká Jan Šváb.

S přispěním Petry Procházkové.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější