Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hamáček: Na pandemii se připravit nedá. Bude těžké nespadnout do stavu, v jakém je Itálie

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČTK
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: ČTK

Česká republika čelí největší bezpečnostní krizi od druhé světové války. Deníku N to v rozhovoru řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), kterému se podařilo v Číně dojednat nákup zdravotnických ochranných pomůcek za miliardu korun. Podle něj by náklad měl do konce týdne přistát v Česku. „Můžeme se bavit o tom, zda ve státních hmotných rezervách mělo být respirátorů milion. Ale ani milion by nestačil,“ říká Hamáček.

Měli jste dnes další jednání vlády. Co se tam dělo?

My jsme vedli jednání vlády distančně. Nechal jsem se zastupovat náměstkem. Věnoval jsem se tomu, co mě zaměstnává už čtvrtý den, tedy zajištění ochranných pomůcek z Číny.

Na Twitteru jste oznámil, že v tuto chvíli je na cestě mnoho testů na koronavirus. Kdy bude další dodávka zdravotnické pomoci, kterou jste vyjednal v Číně, tedy roušky a respirátory?

To první, co je na cestě, je 150 tisíc rychlotestů. Ty jsou nyní nakládány do vládního speciálu, který je na letišti v Šen-čenu. Ten přes Novosibirsk dorazí do Prahy. Mělo by to být ve středu ráno. Další várka, která je připravena k transportu, je 1,1 milionu respirátorů a pět milionů roušek.

Mluvíme o zásilce, která se týká daru společnosti PPF? 

Ne. Tohle je věc, u které nyní dolaďujeme dopravu. Konkrétně nám pomáhá ministerstvo průmyslu, ministerstvo zahraničí a Smartwings. Jakmile se dořeší procedury – a Čína nám v tom vychází vstříc –, sedm letadel Smartwings tento náklad přiveze. Přál bych si, aby to bylo do pátku, ale bude to složité.

Dále chystáme náklad na víkend. Tam spolupracujeme s ministerstvem obrany, které u tohoto nákladu zajišťuje letadlo Ruslan. To by mělo přivézt další várku respirátorů, roušek, ochranných obleků a brýlí (jde o 30 milionů roušek, přes šest milionů respirátorů, 250 tisíc ochranných bioobleků a brýlí a dalšího zdravotnického materiálu, pozn. red.).

Je do vyjednávání s čínskou stranu zapojený i čínský velvyslanec?

Ano. A chci čínské ambasádě poděkovat, protože nám vychází maximálně vstříc.

Podcenila vláda přípravu na koronavirus? Už se k tomu vyjádřili vaši kolegové Zaorálek a Petříček, kteří se za kabinet dnes omluvili.

Je mi velmi líto a mrzí mě, že čelíme situaci, kdy není dostatek ochranných prostředků. Ve chvíli, kdy to vyšlo najevo – a není to moje kompetence –, jsem se začal snažit ty prostředky zajistit. Od soboty na tom nonstop makáme, nastavujeme platební mechanismy, protože v této kritické situaci se musí platit okamžitě. My jsme dnes vlastně jediný státní orgán, který je schopný platit okamžitě.

Říkáte, že na tom pracujete nonstop od soboty. To je ten okamžik, kdy vám to dal do kompetence pan premiér?

Ano. Je to od soboty, kdy pan premiér rozhodl, že si to ministerstvo vnitra bere pod sebe.

Jak dlouho jste věděl, že ty roušky a ochranné pomůcky nejsou, že je jich nedostatek? Vaši kolegové se za to omluvili.

No, omlouvají se ti, kteří to neorganizovali a neměli na starosti. My jsme neměli informace, jaké objednávky má ministerstvo zdravotnictví. Když jsme to zjistili, začali jsme to řešit. Já jsem do soboty řešil jen policii a hasiče, kde jsme nakoupili na začátek několik desítek tisíc respirátorů a ty jsou průběžně uvolňovány do výkonu služby. Část jsme jich předali ministerstvu zdravotnictví, oni s nimi vykryli některé výpadky v nemocnicích.

Pan premiér stále dokola odmítal stanovit Ústřední krizový štáb, nechtěl jej svolat s tím, že krizový štáb je vláda. Šlo tedy skutečně v první řadě o ochranu lidí, když se pak vláda handrkuje o vliv nad krizovým štábem, který má podle zákona vést ministr vnitra?

Není čas na to, abychom se hádali. Když jsem zjistil, jaká je situace, začal jsem dělat a dělám všechno proto, abych aspoň část těch prostředků nyní rychle sehnal. Pracujeme v hodně nestandardním režimu. Kdyby se nezapojila spousta lidí ochotných pomáhat, nezvládli bychom to. Jsem rád za to, co máme aspoň teď zajištěné těmi smlouvami a dodávkami, které přijdou.

Proč premiér nechtěl tak dlouho ústřední krizový štáb svolat?

Ptejte se pana premiéra.

Vláda vyzvala k nošení roušek. Proč sama nejde příkladem? Vy jste je na krizovém štábu ministerstva vnitra měli, ale proč to nedělá už několik dní vláda?

Mluvil jsem s panem premiérem o tom, že bychom to měli dělat všichni. A předpokládám, že následná tisková konference bude už v rouškách.

Internet je plný dezinformací v souvislosti s koronavirem – proč odbor ministerstva vnitra tyto dezinformace nevyvrací spolu s ministerstvem zdravotnictví?

Ministerstvo zdravotnictví je přetížené a náš odbor dělá, co může. Chápu, že je důležité, aby lidé slyšeli pravdu, ale těch našich lidí je málo a dělají, co můžou. Zkusím je ale v tom podpořit.

Takže budou vyvracet dezinformace?

Ano, samozřejmě.

Jak byste tuhle situaci, ve které se nacházíme, popsal? A je namístě kritika Evropské unie, jak to udělal pan premiér?

Není namístě někoho kritizovat, protože nevím, co bude za chvíli a jestli někdo nebude kritizovat nás za to, jaká opatření jsme udělali. Některá opatření v Itálii nebo ve Španělsku přišla později, než měla. Ale dává nám to výhodu se z toho poučit. Situace je strašně složitá, proto bych nikoho nekritizoval. Čelíme největší bezpečnostní krizi od druhé světové války.

V čem je to největší ohrožení?

Stačí se podívat, co to dělá s naší republikou. A to máme přes 300 nakažených. Podívejte se do Itálie, kde je obrovský tlak na zdravotnický personál a na fungování státu. Děláme všechno, abychom do toho také nespadli, a já věřím, že všechna opatření, která jsme přijali, povedou k tomu, že nespadneme do stavu, jaký je v Itálii. Ale i tak to bude těžké.

Selhal v připravenosti náš stát?

Stát neselhal. Ale žádný stát v Evropě nebyl připraven na výzvu tohoto charakteru.

Vy jste ale připustil, že jsme na tuto pandemii byli nedostatečně připraveni.

Na to se ale připravit nedá. Můžeme se bavit o tom, zda ve státních hmotných rezervách mělo být respirátorů milion. Ale ani milion by nestačil. Samozřejmě by to pro tu situaci bylo lepší, ale nyní se bavíme o dodávkách desítek milionů roušek a milionu respirátorů. A ministerstvo vnitra za čtyři dny za tyto objednávky utratilo miliardu. Nyní ale musím uklidňovat lidi a dokazovat jim na těch konkrétních krocích, že to stát zvládne. Ministerstvo vnitra dělá na tom, abychom všechno zvládli, a děláme pro to všechno.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější