Deník N

Vláda se omluvila, že nezajistila respirátory. Je to špatná situace, přiznal Petříček

Vedení ČSSD. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Vedení ČSSD. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Sociální demokraté včetně vicepremiéra Jana Hamáčka se omlouvají za to, že vláda nezajistila dostatek roušek či respirátorů. Podle ministrů Tomáše Petříčka a Lubomíra Zaorálka k této situaci nemělo dojít. Premiér Andrej Babiš se také omluvil, neví, proč někdo nevytvořil větší zásobu ve státních hmotných rezervách.

„Je mi velmi líto a mrzí mě, že čelíme situaci, kdy není dostatek ochranných prostředků. Ve chvíli, kdy to vyšlo najevo, jsem se začal snažit ty prostředky zajistit, i když to není moje kompetence,“ řekl Deníku N předseda ČSSD a vicepremiér Hamáček.

Za nedostatek ochranných prostředků se krátce poté veřejnosti omluvil i premiér Andrej Babiš (ANO). „Omlouváme se. Nevím, kdo rozhodl, že ve státní hmotné rezervě je jen 10 tisíc respirátorů, nevím proč tam někdo nedal dva miliony?“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády její předseda Babiš. Zeptal se také, jestli není zbytečné vést podobné debaty.

„Všem se omlouváme, myslím, že jsme udělali maximum, ale když celá planeta začne nakupovat roušky a respirátory, tak je to, jak to je,“ shrnul Babiš. Omluvil se, že dostal mylnou informaci, že již zaplatili čínské straně za roušky, což nebyla pravda, proto se omluvil i čínskému velvyslanci.

Zmínil, že ačkoli všichni se opírají do české hlavy státu, že nic nedělá, podle něj se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější