Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda připravuje dvě nemocnice pro pacienty s koronavirem. Senioři nemají vycházet, na respirátory se čeká

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo), jeho tehdejší náměstek Roman Prymula a premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vlevo), jeho tehdejší náměstek Roman Prymula a premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK

Vláda chce na boj s nemocí Covid-19 vyčlenit dvě nemocnice – Na Homolce v Praze a FN u sv. Anny v Brně. Nově doporučuje lidem starším 70 let, aby nevycházeli ven, pokud nemusí k lékaři.

„Pro mě je absolutní priorita, že chceme zřídit dvě speciální nemocnice pro případy Covid-19,“ oznámil po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Měly by se jimi stát pražská Nemocnice Na Homolce a brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny.

„Tyto nemocnice mohou mít kapacitu až 300 lůžek. Potřebujeme ventilátory. Je absolutní priorita, abychom připravili naše nemocnice, pokud by došlo k velké epidemii a k tomu, že bychom měli hospitalizovaný větší počet pacientů,“ dodal Babiš.

Specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně se vláda zatím aktivovat nechystá, je to ale prý možné udělat kdykoli do 12 hodin.

Novými nařízeními se vláda zaměřila na seniory. Lidé starší 70 let by podle nového doporučení neměli opouštět své domovy, pokud to není nezbytné nutné.

Vláda zároveň apeluje na starosty, aby zajistili seniorům pomoc při zvládání základních životních potřeb včetně nákupu potravin a léků. Vláda zároveň zakazuje osobám v domovech seniorů vycházet mimo objekt nebo areál.

Dále vláda zakázala ubytovací služby typu Airbnb. Majitelé bytů mohou pronajmout ubytování cizincům pouze do doby, než opustí ČR.

Stamiliony pro podnikatele

Ministři schválili první podporu podnikatelů a živnostníků, kterým opatření působí výrazné ztráty. Ministerstvo průmyslu a obchodu nabídlo 600 milionů na bezúročné úvěry s ročním odkladem splatnosti.

„Jen za dnešek bylo přijato 437 žádostí ve výši 800 milionů korun. Některé z nich nedopadnou, protože tam mohou být chyby, ale v zásadě mohu říct, že program byl vyčerpán,“ sdělil místopředseda vlády Karel Havlíček (ANO).

Další peníze chce vláda podle Havlíčka převést třeba z programů zaměřených na zelenou nebo chytrou ekonomiku. Na to apeloval také Babiš. „Evropa by měla zapomenout na ‚green deal‘ a soustředit se na koronavirus,“ dodal Babiš.

Další možnosti finanční pomoci pak vláda představila spíše v podobě úvah a vizí. Apelovala na energetické a telekomunikační společnosti, aby klientům odkládaly platby, nebo aby banky odložily splatnosti úvěrů. „Jednáme také s majiteli obchodních center, aby zohlednili, že firmy, které tam jsou v nájmech, budou mít pozdější platby,“ upřesnil Havlíček.

Premiér Babiš následně rozporoval návrh odborů automobilek Škoda Auto a Hyundai, které požadují čtrnáctidenní karanténu pro všechny zaměstnance, což by znamenalo zastavení výroby. K podobnému kroku přistoupily třeba automobilky na Slovensku.

„Nesouhlasím, aby docházelo k cílenému zavíraní firem. Není dobrý nápad, aby největší firma u nás přestala vyrábět,“ dodal Babiš.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula pak ujistil, že neplánuje uzavírat města či větší území. Reagoval tak na krok krajské hygieny, která ve tři hodiny ráno uzavřela na Olomoucku oblast s 24 tisíci obyvateli.

„Nechceme sahat ke karanténním opatřením většího rázu, ale tady to bylo namístě. Určitě taková opatření nebudou ve větších městských aglomeracích,“ prohlásil Prymula.

Inspirujme se u Číny

Vzorem, jak postupovat, je pro Babiše Čína, která podle něj zvládla epidemii dobře. „Bylo to z hlediska boje proti koronaviru velice efektivní. Skutečně se máme v Číně čemu učit,“ dodal.

Oznámil, že povolení dostal první speciální let, který má právě z Číny přivézt 150 000 rychlotestů na koronavirus. O dalších sedmi letech do země nyní vláda jedná. Letouny by měly přivézt 1,7 milionu respirátorů a testerů, které darovala firma PPF, a dodávky dalších pěti milionů roušek a více než milionu respirátorů.

Právě nedostatek ochranných materiálů je zásadním problémem. Na větší dodávky se stále čeká. Prozatím se rozváží zhruba padesát tisíc respirátorů.

„Aktuálně máme objednáno téměř 3,6 milionu respirátorů, 12 milionů ústenek a jsou tam i dodávky z Číny. Snažíme se zajistit ochranné prostředky, aby byly co nejdříve v ČR,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Cílem podle náměstka Prymuly je, aby měl roušku každý občan. Sami členové vlády však před novináře předstoupili bez ochranných pomůcek, čehož si všimli také novináři „Když je máte vy, my je nepotřebujeme. Taky jsme v bezpečné vzdálenosti,“ odpověděl Babiš na dotaz.

Zůstaňte v obraze a sledujte nejčerstvější informace kolem koronaviru na jednom místě.

Koronavirus

Odemčeno o koronaviru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější