Deník N

Varování pro svět: koronavirus srazil čínskou ekonomiku na rekordní dno

Analytici čínskému výrobnímu sektoru předvídali pád kolem 3 %. Dnešní čísla ukazují na propad -13,5 %. Foto: China Daily via Reuters
Analytici čínskému výrobnímu sektoru předvídali pád kolem 3 %. Dnešní čísla ukazují na propad -13,5 %. Foto: China Daily via Reuters

Čísla, která dnes zveřejnil Národní statistický úřad ČLR, ukazují na bezprecedentní pád čínské ekonomiky na téměř všech frontách. Oficiální verze mluví o „krátkodobé a zvladatelné“ krizi. Ne všichni tento optimismus sdílejí.

Zpravit veřejnost o kondici čínské ekonomiky je úkol, který Národní statistický úřad ČLR plní měsíc co měsíc. Existuje jen jediná výjimka, a tou je leden s únorem.

Lunární nový rok a s ním spojené svátky jsou totiž – podobně jako naše Velikonoce – pohyblivé a mohou připadnout jak na konec ledna, tak na začátek února. Proto se tyto dva měsíce spojují v jedinou statistickou jednotku.

Že ekonomika během novoročních svátků zpomaluje, je běžné a normální. Že jí abnormální epidemie koronaviru zasadila mimořádně krutou ránu, je dokumentováno a dobře známo už od konce ledna.

Ale teprve čísla, která dnes vydal čínský statistický úřad, ukazují, jak drtivá ta rána byla. Odhady analytiků byly chmurné, ovšem v porovnání se zveřejněnými statistikami se podobají jásotu optimisty.

Čínské hospodářství se kvůli koronaviru propadlo na rekordní dno.

„Z dat vyplývá, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Koronavirus

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější